Strona: Badacze z PRz otrzymali grant. W zespole jest dziekan Wydziału Zarządzania / Wydział Zarządzania

Badacze z PRz otrzymali grant. W zespole jest dziekan Wydziału Zarządzania

2019-10-30
, red.  Piotr Cyrek
fot. B. Motyka

W dniu 22 października br. obradował Komitet Alokacji Zasobów (KAZ). W jego składzie byli przedstawiciele Podkarpackiego Centrum Innowacji, Urzędu Marszałkowskiego oraz Politechniki Rzeszowskiej, Uniwersytetu Rzeszowskiego, a także Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Członkowie KAZ dokonali wyboru najlepszych projektów zespołów naukowych na Podkarpaciu.

Do konkursu wpłynęły 103 wnioski, z czego tylko 2 nie spełniły kryteriów formalnych. Komitet Alokacji Zasobów po naradach postanowił, że 25 zespołów naukowych otrzyma dofinansowanie na kwotę blisko 4 mln złotych.

Uroczyste przekazanie symbolicznych grantów miało miejsce w dniu 29 października 2019 r. podczas uroczystości w Hotelu Bristol w Rzeszowie.

Miło nam donieść, że w gronie nagrodzonych zespołów naukowych znalazł się zespół projektowy z Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza w składzie: dr inż. Marek Bolanowski, dr inż. Andrzej Paszkiewicz (Wydział Elektrotechniki i Informatyki), dr inż. Łukasz Przeszłowski, dr inż. Jacek Bernaczek (Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa PRz) oraz dr hab. Marcin Jurgilewicz, prof. PRz – dziekan Wydziału Zarządzania i mgr inż. Joanna Woźniak (Wydział Zarządzania).

Zespół ten uzyskał rekomendację finansowania zgłoszonego projektu: „Zdalne sterowanie procesem wytwarzania opartym na metodzie Fused Filament Fabrication (FFF) przy wykorzystaniu infrastruktury ICT z uwzględnieniem rozproszonej architektury systemu”. Jest to krajowy grant finansowany przez Polskie Centrum Innowacji.

Podkreślić należy, że projekt ma charakter interdyscyplinarny obejmujący nie tylko obszar nauk technicznych, ale również nauki o bezpieczeństwie, a związany jest głównie z tworzeniem złożonych środowisk produkcyjnych z uwzględnieniem szeroko pojętych badań w obszarze opracowania i weryfikacji mechanizmów integracji i synchronizacji jednostkowych zadań w ramach procesu zdalnego wytwarzania przy uwzględnieniu problemów oraz zagrożeń dla rozproszonego procesu technologicznego w środowisku o niejednorodnej strukturze własnościowej.

Istotne jest także, że program grantowy na prace B+R jednostek naukowych jest realizowany w ramach projektu pt. „Podkarpackie Centrum Innowacji” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi Priorytetowej nr I „Konkurencyjna i innowacyjna gospodarka” z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014–2020.

Zgłoszone projekty dotyczyły m.in. takich dziedzin naukowych jak: technologie informacyjno-komunikacyjne, efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii, transport i motoryzacja, ochrona zdrowia i technologie medyczne), biogospodarka i żywność czy zaawansowane materiały i narzędzia.

Ciesząc się z sukcesu naukowców z Politechniki Rzeszowskiej zauważyć warto, że grant ten jest sporym wyróżnieniem; pokazuje dobitnie, że nauka i badania mają sens, kiedy ich wyniki upowszechnia się z korzyścią (np. przy ocenie jednostek) dla szerokiej rzeszy odbiorców.

Badacze, chcąc rozwijać się, powinni więc uczestniczyć w projektach, sprawdzać się w konfrontacji z innymi, doskonalić swe metody badawcze.