Strona: Analiza zagrożeń i wyzwań bezpieczeństwa w wymiarze polityczno-finansowym / Wydział Zarządzania

Analiza zagrożeń i wyzwań bezpieczeństwa w wymiarze polityczno-finansowym

2017-08-30
, red.  Piotr Cyrek

W dniach 20–21 września 2017 r. na Politechnice Rzeszowskiej odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa pt. „Zagrożenia i wyzwania bezpieczeństwa współczesnego świata. Wymiar polityczno-finansowy”. Konferencję tę honorowym patronatem objęło Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.

Celem naukowej debaty jest szczegółowa analiza zagrożeń i wyzwań bezpieczeństwa w wymiarze polityczno-finansowym przed którymi staje dzisiejszy świat. W prelekcjach wezmą udział znamienici naukowcy i praktycy, wśród których wymienić można: prof. dra hab. Marka Pietrasia – eksperta z zakresu stosunków międzynarodowych, prof. dra hab. Piotra Mickiewicza – eksperta w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego, prof. dra hab. Stanisława Kozieja – byłego Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, prof. dra hab. Longina Pastusiaka – wybitnego amerykanisty i znawcy problematyki stosunków narodowych, czy też dra hab. Zbigniewa Krysiaka – eksperta ekonomicznego Biura ds. Narodowej Rady Rozwoju.

Wśród gości zagranicznych swoją obecnością zaszczycą nas m.in: ambasador Austrii – dr Edward Wąsiewicz, ambasador Chorwacji – Andrea Bekić, Prof. Dr. sc. Gerhard Banse, prof. dr. hab. Karsten Weber, PhD. Assoc. Prof. Mustafa Emre Civelek, prof. dr Gülçimen Yurtsever, prof. Enrique Viana Remis oraz wielu innych naukowców. Udział wezmą także przedstawiciele świata polityki i uznani specjaliści, m.in.: sekretarz stanu (Ministerstwo Cyfryzacji) – Marek Zagórski, podsekretarz stanu (Ministerstwo Spraw Zagranicznych) Renata Szczęch, poseł na Sejm RP Krystyna Wróblewska, dyrektor Oddziału NBP w Rzeszowie – Beata Rapa, doradca podatkowy dr Witold Furman, prezes Zapel sp. z o.o. Roman Leśniak i inni.

Dla studentów powinno być to szczególnie interesujące wydarzenie ze względu chociażby na organizację warsztatów tematycznych, w których uczestniczyć będą eksperci i praktycy zajmujący się zawodowo tematyką bezpieczeństwa w różnych dziedzinach.

Konferencja w pierwszym dniu podzielona została na trzy zasadnicze sesje plenarne:

• Koncepcje polityki bezpieczeństwa współczesnego świata.
  • Współczesne zagrożenia i wyzwania bezpieczeństwa w wymiarze politycznym.
  • Współczesne zagrożenia i wyzwania bezpieczeństwa w wymiarze ekonomicznym.

W drugim dniu odbędą się warsztaty panelowe podzielone tematycznie:

• Bezpieczeństwo w wymiarze ponadnarodowym i narodowym.
  • Bezpieczeństwo gospodarcze w wymiarze ponadnarodowym i narodowym.
  • Bezpieczeństwo socjalne i rynek pracy w wymiarze regionalnym i lokalnym.
  • Bezpieczeństwo finansowe.
  • Bezpieczeństwo informacyjne.
  • Bezpieczeństwo militarne w wymiarze ponadnarodowym i narodowym.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie konferencji pod adresem: konferencja2017.fpbn.edu.pl