Strona: 80 lat Centralnego Okręgu Przemysłowego Od projektu Eugeniusza Kwiatkowskiego do procesów modernizacyjnych początku XXI wieku / Wydział Zarządzania

2017-02-08
, red.  Piotr Cyrek

W związku z przypadającą w 2017 r. osiemdziesiątą rocznicą podjęcia budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego Uniwersytet Rzeszowski oraz Politechnika Rzeszowska zapraszają na konferencję naukową poświęconą temu wielkiemu przedsięwzięciu. W sytuacji, gdy większość z podejmowanych w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego inwestycji lokowana była na terenie obecnej Polski południowo-wschodniej i dzisiejszego województwa podkarpackiego inicjatywa organizacji sesji przypominającej tamte osiągnięcia w sposób naturalny wychodzi ze strony dwóch największych uczelni akademickich regionu – Uniwersytetu Rzeszowskiego, od lat będącego wiodącym ośrodkiem badań naukowych z zakresu historii Polski południowo-wschodniej, oraz Politechniki Rzeszowskiej, stanowiącej żywy dowód wciąż obecnych w regionie tradycji Centralnego Okręgu Przemysłowego.

Centralny Okręg Przemysłowy był bezsprzecznie największym projektem modernizacyjnym Drugiej Rzeczypospolitej. Projektem wprawdzie niedokończonym, ale niezmiernie ważnym, dającym nadzieję i szansę na nowoczesność, która miała nadejść z realizacją przedstawionego w 1939 roku przez wicepremiera Eugeniusza Kwiatkowskiego piętnastoletniego planu rozwoju Polski. Wraz z budową Centralnego Okręgu Przemysłowego zacofane cywilizacyjnie regiony wejść miały na drogę uprzemysłowienia. Mimo, że wojna przerwała realizację tego wielkiego projektu, tradycje COP były i nadal są bardzo widoczne w strukturze gospodarczej terenów, które kiedyś objął swymi planami wicepremier Kwiatkowski. Co więcej, współcześnie zachodzące procesy modernizacyjne z pewną tylko dozą przesady można nazwać kontynuacją działań podjętych jeszcze przed wybuchem II wojny światowej. Teza ta może być tym bardziej uprawniona w sytuacji, gdy jednym z symboli nowoczesności dzisiejszego Podkarpacia, a dawnego okręgu przetwórczego COP, pozostaje wprost odwołujące się do przedwojennych tradycji industrializacyjnych Stowarzyszenie Grupy Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego Dolina Lotnicza.

W związku z tak zarysowanym zakresem przedmiotowym konferencji planowana sesja powinna nie tylko łączyć problematykę historyczną ze współczesnością, ale również stać się spotkaniem interdyscyplinarnym, w którym udział wzięliby między innymi historycy, ekonomiści, socjologowie oraz praktycy gospodarczy. Nie zamykając się na kolejne propozycje poznawcze planujemy, by podstawowe bloki tematyczne podejmowane w ramach konferencji obejmowały następujące zagadnienia.   Konferencja odbędzie się w Rzeszowie w dniach 13-14 listopada 2017 roku.

Więcej informacji na stronie konferencji "80 lat Centralnego Okręgu Przemysłowego".