Strona: Uroczystość inaugurująca 73. rok akademicki na Politechnice Rzeszowskiej / Wydział Zarządzania

Uroczystość inaugurująca 73. rok akademicki na Politechnice Rzeszowskiej

2023-10-17
, red.  Jadwiga Nycz-Wróbel
Uroczystość inaugurująca 73. rok akademicki na Politechnice Rzeszowskiej,

W dniu 7 października 2023 r. odbyła się uroczystość inaugurująca 73. rok akademicki na Politechnice Rzeszowskiej.

Przemówienie rektora

W swoim przemówieniu Prof. Piotr Koszelnik podkreślił m.in., że jest to ostatni rok kadencji obecnych władz Politechniki Rzeszowskiej, kadencji szczególnej, naznaczonej pandemią, wojną w Ukrainie oraz trudną sytuacją ekonomiczną. Rektor podkreślił także znaczenie planowania działania i rozwoju uczelni w perspektywie wieloletniej oraz znaczenie celu istnienia Politechniki Rzeszowskiej, jakim jest kształcenie kadry na potrzeby przemysłu Rzeszowa i okolic. Prof. Piotr Koszelnik odniósł się również do oferty kształcenia realizowanej na uczelni, podkreślając, że jest ona modyfikowana i wzbogacana o nowe kierunki, wspomniał o podjęciu decyzji o utworzeniu Centrum Doskonałości Dydaktycznej, którego celem jest między innymi organizacja szkoleń dla nauczycieli akademickich z zakresu dydaktyki. Rektor przedstawił dodatkowo wyzwania, jakim starały się sprostać obecne władze uczelni, w tym związane ze zmniejszającą się liczbą studentów. Prof. Piotr Koszelnik zwrócił się również bezpośrednio do studentów, zachęcając do utrzymania wytrwałości i pilności w procesie przyswajania wiedzy oraz wskazał dodatkowe formy organizowanych dla nich zajęć, jak m.in. koła naukowe lub sekcje sportowe. Rektor podkreślił w swoim wystąpieniu także znaczenie badań naukowych, jako głównego filaru akademickości oraz motywował pracowników do publikowania w najlepszych czasopismach. Dodatkowo przedstawił osiągnięcia pracowników Politechniki Rzeszowskiej w zakresie rozwoju nowych technologii oraz zaakcentował znaczenie porozumień podpisanych z innymi uczelniami, w tym projektu Politechniczna Sieć Via Carpatia (realizowanego wraz z Politechnikami Białostocką i Lubelską), a także działań, które będą realizowane w przyszłości w ramach Politechnicznej Sieci Obronności i Bezpieczeństwa (wraz z Politechnikami Świętokrzyską i Lubelską,) czy też konsorcjum uczelni lotniczych i kosmicznych, w którego skład oprócz Politechniki Rzeszowskiej wchodzą Uniwersytet Gdański, Politechniki Warszawska, Śląska, Wrocławska, Poznańska, Łódzka i Gdańska oraz Akademia Górniczo-Hutnicza. Szczególne podziękowania skierowane były do pracowników uczelni, jako tych, którzy stoją za rozwojem i sukcesem Politechniki Rzeszowskiej.

Goście

W inauguracji brało udział wielu gości, m.in.: posłowie na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Krystyna Skowrońska, Wiesław Buż, Andrzej Szlachta, wojewoda podkarpacki dr Ewa Leniart, członek zarządu województwa podkarpackiego Stanisław Kruczek, wiceprezydent Miasta Rzeszowa Jolanta Kaźmierczak, wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa Waldemar Szumny, starosta powiatu rzeszowskiego Józef Jodłowski, starosta powiatu jasielskiego Adam Pawluś, starosta powiatu ropczycko-sędziszowskiego Witold Darłak, starosta powiatu brzozowskiego Zdzisław Szmyd, podkarpacki kurator oświaty Małgorzata Rauch, rektorzy wielu polskich uczelni wyższych, dyrektorzy szkół średnich, przedstawiciele służb mundurowych i instytucji współpracujących z uczelnią, reprezentanci kultury i mediów, a także rektorzy minionych kadencji – prof. Tadeusz Markowski, prof. Marek Orkisz i prof. Andrzej Sobkowiak oraz doktorzy honoris causa Politechniki Rzeszowskiej- prof. Leszek Trybus i Marek Darecki.

Ślubowanie studentów i doktorantów

W ramach uroczystości inauguracji odbyło się ślubowanie przedstawicieli studentów pierwszego roku oraz przedstawicieli doktorantów Szkoły Doktorskiej Nauk Inżynieryjno-Technicznych PRz, które poprowadzili kolejno: prorektor ds. kształcenia dr hab. Iwona Włoch, prof. PRz oraz prorektor ds. nauki dr hab. inż. Lesław Gniewek. Pasowania studentów i doktorantów dokonał prof. PRz. JM Rektor.

Wręczenie certyfikatów ukończenia szkolenia do licencji pilota komunikacyjnego

W ramach uroczystości zostały także wręczone certyfikaty ukończenia szkolenia do licencji pilota komunikacyjnego. Tę część uroczystości poprowadził prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp, natomiast certyfikaty i pagony pilotom wręczyli JM Rektor i dyrektor Ośrodka Kształcenia Lotniczego dr inż. Arkadiusz Rzucidło.

Medal „Zasłużonym dla Politechniki Rzeszowskiej”

Wręczono również medale „Zasłużonym dla Politechniki Rzeszowskiej”. Tę część uroczystości poprowadził prorektor ds. studenckich prof. dr hab. Grzegorz Ostasz. Wyróżnienie otrzymali: Małgorzata Kubiś, HR Leader w Deloitte CE Business Services Center Sp.z o.o., w uznaniu zasług dla rozwoju Politechniki Rzeszowskiej, mgr Aneta Borecka-Śpiewla, prof. dr hab. inż. Wiktor Bukowski, dr inż. Małgorzata Łatka, inż. Jacek Maślanka.