Strona: Nocne Spotkania z Nauką / Wydział Zarządzania

, red.  Jadwiga Nycz-Wróbel
Nocne Spotkania z Nauką,

O wydarzeniu

Nocne Spotkania z Nauką odbyły się już po raz siódmy. Adresowane były do dzieci, ich rodziców, młodzieży szkolnej, studentów, mieszkańców Rzeszowa i Podkarpacia. W ciągu 5 godzin można było zwiedzać laboratoria i uczestniczyć w atrakcjach zorganizowanych w 13 budynkach Politechniki Rzeszowskiej (budynek V, A, B, C, E, H, K, L, M, N, O, P, S, W). W wydarzeniu wzięło udział kilka tysięcy osób.

Atrakcje

Uczestnicy wydarzenia mogli zwiedzać laboratoria, w których naukowcy i studenci opowiadali o realizowanych w nich badaniach, brać udział w eksperymentach naukowych i warsztatach poznawczych, uczestniczyć w pokazach fizycznych i chemicznych, wejść do symulatora samolotu lub ciężarówki.

Wśród atrakcji przygotowanych przez poszczególne wydziały wymienić można m.in.:

Wydział Zarządzania:

• przedstawienie tajników kryminalistyki,
  • przedstawienie nowoczesnych technologii noktowizyjnych i termowizyjnych,
  • pokazy w Laboratorium Towaroznawstwa Żywności.

Wydział Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury:

• projektowanie własnego wymarzonego domu.

Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa:

• symulator  ciężarówki,
  • spawanie w wirtualnej rzeczywistości,

Wydział Chemiczny

• można było dowiedzieć się czym zajmuje się biotechnologia,
  • minipokazy druku 3D, „Chemiczny kameleon, wstrząśnięty błękit”,
  • pokaz lasera, efektów optycznych i fluorescencji.

Wydział Elektrotechniki i Informatyki:

• prezentowano proces powstawania wyładowań elektromagnetycznych (jak pioruny) oraz sposoby przesyłania sygnałów w światłowodach.

Wydział Matematyki i Fizyki Stosowanej:

• można było zwiedzić laboratorium ze studiem fotogrametrii,
  • przedstawiono działanie drukarki 3d,
  • pokazy fizyczne przygotowane przez pracowników Wydziału oraz studentów Koła Naukowego FOTON.

Wydział Mechaniczno-Technologiczny:

• symulator lotu dronem oraz pokaz dronu inspekcyjnego,
  • przedstawiono działanie robota kolaboracyjnego z mieczem świetlnym,
  • stanowisko VR – wizualizacja układu planetarnego i linii technologicznej firmy produkcyjnej.

Dodatkowo, Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz” przygotowało wystawę mobilną i prezentowało eksponaty przedstawiające zjawiska nawiązujące do wystaw stałych PCN i haseł: „My, ludzie”, „Nasza cywilizacja”, „Świat wokół nas”.

Uczestnicy wydarzenia mogli także wziąć udział w licznych warsztatach i pokazach, takich jak:

• pokazy chemiczne prezentowane m.in. przez Koło Naukowe Esprit,
  • pokazy fizyczne przygotowane przez Koło Naukowe FOTON,
  • spektakl popularno-naukowy „Sztuka fizyki, fizyka sztuki” poprowadzili Małgorzata Wilczak i Paweł Pasterz,
  • pokaz wysokich napięć przygotowany przez Studenckie Koło Naukowe MegaVolt,
  • warsztaty z projektowania i konstrukcji modelu samolotu prowadzone przez Studentów z Koła Naukowego Euroavia Rzeszów,
  • prezentacja bolidu wyścigowego przez Studentów PRz Racing,
  • warsztaty Lego dla najmłodszych zorganizowane przez Rzeszowską Grupę IT,
  •  „Teatr wysokich napięć”, do którego wykorzystano jeden z największych w swojej klasie transformatorów Tesli.

Organizatorzy

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Centrum Komunikacji i Kultury Akademickiej Politechniki Rzeszowskiej.