Strona: "Interdyscyplinarność bezpieczeństwa – teoria, praktyka, edukacja" / Wydział Zarządzania

"Interdyscyplinarność bezpieczeństwa – teoria, praktyka, edukacja"

2017-03-21
, red.  Karolina Murdza

W dniach 15–16 marca 2017 roku grupa siedmiu studentów – członków Studenckiego Koła Naukowego „Eurointegracja”, wzięła udział w II Krajowej Studenckiej Konferencji Naukowej nt. „Interdyscyplinarność bezpieczeństwa – teoria, praktyka, edukacja”.  Pierwszego dnia Konferencji swoje referaty zaprezentowali studenci z czterech ośrodków akademickich, takich jak: Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki  we Wrocławiu, Szkoła Główna Służby Pożarniczej w Warszawie, Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni, Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza.

Naszą Uczelnię reprezentowali Gabriela Podolec i Paweł Węgrzyn z tematem „Stosunki międzynarodowe Federacji Rosyjskiej i Republiki Federalnej Niemiec oraz ich wpływ na energetykę Europy”. Podczas pierwszej sesji prelegenci byli oceniani przez jury, które pod koniec Konferencji wybrało najlepszy referat. Nagrodę otrzymał Arkadiusz Kukuła  z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

W drugim dniu Konferencji uczestnicy brali udział w ćwiczeniach realizowanych na terenie lotniska we Wrocławiu. Przed wejściem na lotnisko strażnicy graniczni wykonywali rutynową procedurę potwierdzenia tożsamości. Studenci wchodzili na teren lotniska w dziesięcioosobowych grupach. Następnie, kiedy wszyscy znaleźli się na terenie terminala, funkcjonariusze Straży Granicznej, Policji oraz Służby Ochrony Lotniska przedstawili wstępnie scenariusz ćwiczeń. W trakcie tych ćwiczeń część osób odgrywało rolę zakładników, którzy zostali uprowadzeni na teren terminala, gdzie doszło do konfrontacji rzekomych „terrorystów” oraz Straży Ochrony Lotniska. Sama akcja była przeprowadzona bardzo profesjonalnie, a studenci, którzy brali udział w tym przedsięwzięciu nie kryli zaskoczenia z obrotu sytuacji. Tuż po zakończeniu ćwiczeń studenci wymieniali się wrażeniami z przeżytych doświadczeń.

Dzięki wyjazdowi studenci Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej nawiązali nowe znajomości, co ważne są gotowi na wielopłaszczyznową współpracę z innymi kołami naukowymi. Wyjazd pozwolił również na prezentację własnych poglądów i prac naukowych, co bezapelacyjnie wpłynie na renomę Uczelni, jak i samych studentów.

Karolina Murdza