Strona: Zmarł Profesor Kazimierz Rajchel / Wydział Zarządzania

Zmarł Profesor Kazimierz Rajchel

2020-11-19

Z głębokim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci

Profesora Kazimierza Rajchela,

Dziekana Wydziału Zarządzania w kadencjach 2002–2005 oraz 2005–2008, byłego Kierownika Katedry Prawa
i Administracji.

Odszedł od nas zasłużony i ceniony Pracownik, Nauczyciel i Wychowawca wielu pokoleń studentów, Honorowy Profesor Politechniki Rzeszowskiej.

Rodzinie Zmarłego wyrazy najgłębszego i szczerego współczucia

składają

Rektor, Senat, Rada Uczelni i Społeczność Akademicka Politechniki Rzeszowskiej.

Profesor Kazimierz Rajchel był prawnikiem i nauczycielem akademickim. Urodził się w 1937 r. W 1971 r. uzyskał tytuł zawodowy magistra prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Na tym samym wydziale w 1977 r. obronił pracę doktorską. W 1989 r. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego otrzymał stopień doktora habilitowanego nauk prawnych w zakresie prawa administracyjnego. W 2008 r. z rąk Prezydenta RP odebrał tytuł naukowy profesora.

Profesor Kazimierz Rajchel był pionierem badań w zakresie problematyki ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz zagadnień organizacji i form działania administracji bezpieczeństwa. Korzystał ze swoich bogatych doświadczeń praktycznych nabytych podczas wieloletniej pracy w strukturach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

W latach 1977–1990 był pracownikiem naukowym Filii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Rzeszowie, a w latach 1990–2004 wykładał w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie. Współtworzył niepubliczną uczelnię w Warszawie – Wyższą Szkołę Informatyki, Zarządzania i Administracji, gdzie przez wiele lat pełnił funkcję prorektora ds. nauczania. Był również prezesem Aeroklubu Rzeszowskiego.

Od 1994 r. pracował na Wydziale Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej. W 1995 r. zorganizował Katedrę Prawa
i Administracji, którą kierował do 2012 r. Przez dwie kolejne kadencje – w latach 2002–2008 – był dziekanem Wydziału Zarządzania (wówczas Wydziału Zarządzania i Marketingu). Wykazał się wyjątkowym zaangażowaniem na rzecz rozwoju Wydziału, inicjował skuteczne prace na rzecz jego rozwoju, powołał nowe kierunki studiów. W 2009 r. został odznaczony medalem „Zasłużonym dla Politechniki Rzeszowskiej”, a w 2018 r. otrzymał tytuł i godność „Profesora Honorowego” Politechniki Rzeszowskiej.

Ceremonia pogrzebowa odbędzie się w dniu 27 listopada br. o godz. 12.30 na Warszawskim Cmentarzu Południowym (miejscowość Antoninów 40), świecka sala pożegnań. Złożenie prochów w grobowcu nastąpi bezpośrednio po uroczystości.

Ze względu na ograniczenia epidemiologiczne Rodzina bardzo serdecznie prosi o osobiste rozważenie ewentualnego udziału Państwa w uroczystościach.