Strona: Zmarł prof. dr hab. Oleksandr Gugnin / Wydział Zarządzania

2024-07-01
, red.  Hanna Hall
prof. dr hab. Oleksandr Gugnin

Z głębokim żalem informujemy, że odszedł od nas prof. dr hab. Oleksandr Gugnin (1948–2024), zasłużony naukowiec, nauczyciel akademicki i wychowawca. Profesor był pracownikiem Wydziału Zarządzania PRz od 1996 do 2021 roku.

Dziekani, Rada Wydziału oraz społeczność akademicka Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej składają najgłębsze wyrazy współczucia Rodzinie Zmarłego.

Prof. dr hab. Oleksandr Gugnin urodził się 18 maja 1948 roku w mieście Piatichatki na Ukrainie. W 1971 roku ukończył z wyróżnieniem studia magisterskie na Dniepropietrowskim Uniwersytecie Państwowym, a w 1974 roku studia doktoranckie na tej uczelni. Stopień naukowy doktora w zakresie nauk filozoficznych (uznany za równoważny z polskim stopniem doktora habilitowanego), został mu nadany przez Radę Naukową Uniwersytetu Państwowego w Kijowie w roku 1991, a tytuł naukowy profesora, nadany przez Ministerstwo Edukacji Ukrainy, uzyskał w roku 1993.

W latach 1975-1994 Profesor pracował w Katedrze Filozofii Dniepropietrowskiego Instytutu Inżynieryjnego jako docent, a później profesor. W latach 1994-1996 pełnił funkcję Kierownika Katedry Teorii Zarządzania Państwem w Akademii Administracji Publicznej przy Prezydencie Ukrainy oraz profesora w Katedrze Socjologii Uniwersytetu Narodowego w Dniepropietrowsku. W kolejnych latach był wykładowcą i doradcą na uniwersytetach na Kubie (1978-1979) i w Jemenie (1981-1983). Jedną z prestiżowych funkcji Profesora było członkostwo w Kolegium Redakcyjnym Zeszytów Naukowych Akademii Administracji Publicznej przy Prezydencie Ukrainy.

W latach 1987-1990 Profesor pracował na stanowisku docenta w Zakładzie Nauk Społecznych na Uniwersytecie Marii Curie – Skłodowskiej (filia w Rzeszowie), a od roku 1996 w Katedrze Marketingu Politechniki Rzeszowskiej na stanowisku profesora PRz. W latach 2012-2021 pełnił funkcję kierownika tej katedry. Sprawował również funkcję prodziekana ds. rozwoju na Wydziale Zarządzania w latach 2008-2009.

Profesor opublikował ponad 100 prac naukowych, w tym liczne monografie, skrypty, artykuły i referaty na międzynarodowe i krajowe konferencje naukowe, z zakresu filozofii społecznej, etyki, marketingu, zarządzania i teorii komunikacji. Prowadził także wykłady na wielu zagranicznych uczelniach, w tym w Hiszpanii, Rosji i Słowacji, godnie reprezentując polską naukę i Politechnikę Rzeszowską. Odbył ponadto kilka zagranicznych staży, w tym w Bonn, Paryżu i Madrycie. Z jego inicjatywy zostały podpisane umowy o współpracy z uczelniami Słowacji, Serbii, Rosji i Ukrainy. Profesor był także inicjatorem i organizatorem wyjazdów pracowników dydaktycznych naszej uczelni na zagraniczne staże, jak również studentów – w ramach międzynarodowej wymiany. W okresie swojej pracy na Politechnice Rzeszowskiej był promotorem ponad 300 prac magisterskich i licencjackich, a także członkiem komitetów naukowych i organizacyjnych wielu naukowych konferencji.

Profesora Oleksandra Gugnina wyróżniało w pracy naukowej niezwykłe zaangażowanie, naukowa rzetelność i perfekcja. Jako nauczyciel akademicki zapamiętany będzie z pewnością jako wymagający, ale życzliwy i pomocny dla studentów.

Profesor posiadał szerokie zainteresowania pozanaukowe, które obejmowały podróże zagraniczne, historię Polski, politykę, historię światowego kina, numizmatykę. Wyjątkowo cenił narodowe tradycje i kulturę, angażując się także w sprawy lokalnej społeczności, za co został odznaczony medalem „Zasłużony dla województwa rzeszowskiego”.

Jego życiowa postawa, praca i zaangażowanie w rozwój nauki oraz kształcenie młodych pokoleń studentów pozostaną na zawsze w naszej pamięci.