Strona: Podcasty z cyklu "Zarządzanie po prostu" / Wydział Zarządzania

Podcasty z cyklu "Zarządzanie po prostu"

2022-01-12
, red.  Iwona Oleniuch
Podcast - Zarządzanie po prostu, graf. A. Surowiec

Seria podcastów jest poświęcona wyzwaniom, w obliczu których stają współczesne organizacje oraz rozwijaniu kompetencji zarządczych, tak by tym wyzwaniom z sukcesem sprostać. Podcasty dostępne są w wersji klasycznej audio - na stronie Open Spotify, a także w postaci plików video - na kanale YouTube Wydziału Zarządzania.

Zarządzanie projektami oczami studenta

W pierwszym odcinku o zarządzaniu projektami dr hab. Jacek Strojny, prof. PRz rozmawia z Natalią Bobik, studentką na specjalności Zarządzanie projektami na kierunku Zarządzanie Wydziału Zarządzania PRz oraz prezes Studenckiego Koła Naukowego Project 5.

W trakcie rozmowy prof. PRz Jacek Strojny zapytał m.in. o to jak radzić sobie z realizacją kilku projektów na raz (np. studiowanie, praca zawodowa, przewodniczenie kołu naukowemu) oraz czy i jak – jeśli faktycznie – wiedza z zakresu zarządzania projektami zdobyta podczas studiów, przekłada się na życie codzienne.

Rozmówcy zastanawiali się także nad tym, czy zarządzanie projektami jest kompetencją zarezerwowaną dla doświadczonej, wyższej kadry menedżerskiej, czy może można ją budować od początku kariery zawodowej.

Natalia Bobik podzieliła się także własnymi spostrzeżeniami na temat doświadczeń w realizacji projektów w kole naukowym Project 5, a na prośbę prowadzącego rozmowę, udzieliła kilku rad uczniom stojącym przed wyborem kierunku kształcenia, a także studentom, którzy zastanawiają się jak poprowadzić dalszą ścieżkę rozwoju osobistego i zawodowego.

Zarządzanie projektami oczami eksperta

W odcinku drugim prof. PRz Jacek Strojny rozmawia z Tomaszem Leśniowskim, prezesem International Project Management Association Polska. Tematem ich spotkania jest wpływ standardów zarządzania projektami na podnoszenie indywidualnych kompetencji zarządczych oraz ich znaczenie dla dojrzałości projektowej organizacji.

Rozmówcy skupili się na standardach organizacji IPMA – jednej z dwóch najważniejszych światowych instytucji zrzeszających profesjonalistów z zakresu zarządzania projektami.

Prezes Tomasz Leśniowski przybliżył standardy ICB, OCB, PEB, IPMA Agile  oraz odniósł się do pytania dotyczącego możliwości podnoszenia jakości zarządzania organizacją dzięki rozwojowi kompetencji project managerów. Poświęcił również kilka słów konkursowi na doskonałość projektową (project excellence) oraz nowemu zawodowi, jakim jest „kierownik projektu”.

Zarządzanie projektami na Wydziale Zarządzania

Wydział Zarządzania PRz kształci studentów w zakresie zarządzania projektami, nie tylko w ramach studiów I i II stopnia, ale także na studiach podyplomowych Project Manager, podyplomowych studiach menedżerskich oraz na studiach MBA.

Studia na kierunku zarządzanie, na specjalnościach zarządzanie projektami (I stopień) oraz zarządzanie zespołem projektowym (II stopień), jak również studia podyplomowe Project Manager podlegają akredytacji standardem IPMA student.