Strona: Wykład pt.: „Co mówią zwłoki w kontekście medycznym i kryminalistycznym” - podsumowanie / Wydział Zarządzania

2023-05-15
, red.  Elżbieta Kosior; Jadwiga Nycz-Wróbel
Wykład pt.: „Co mówią zwłoki w kontekście medycznym i kryminalistycznym”;

W dniu 11 maja 2023 r. odbył się wykład pt.: „Co mówią zwłoki w kontekście medycznym i kryminalistycznym”.

Organizatorzy

Organizatorem wydarzenia było Koło Naukowe Studentów Bezpieczeństwa Wewnętrznego "Enigma", działające przy Zakładzie Prawa i Administracji na Wydziale Zarządzania.

Tematyka

Czym jest medycyna sądowa? Kim jest lekarz medycyny sądowej? Jakie znaczenie dla pracy organów śledczych i organów wymiaru sprawiedliwości ma ta dziedzina nauki? To tylko wstęp do zagadnień poruszonych na wykładzie przez dr. n. med. Wojciecha Kwietniewskiego – kierownika Zakładu Medycyny Sądowej i Prawa Medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego. Studenci, którzy licznie uczestniczyli w spotkaniu, mieli okazję zapoznać się z podstawami tanatologii  - nauki o śmierci.  Diagnostyka sekcyjna poprzedzona oględzinami zewnętrznymi zwłok i sekcją zwłok to czynności niezbędne do wyjaśnienia mechanizmu śmierci i ustalenia czy organy śledcze mają do czynienia ze zbrodniczym pozbawieniem życia, czy też śmiercią samobójczą bądź nieszczęśliwym wypadkiem. Różnicując te podstawowe pojęcia specjalista medycyny sądowej, prezentując studentom bogaty materiał poglądowy, prelegent podjął się odpowiedzi na pytanie „Co mówią zwłoki?”. Ustalenie czasu, miejsca śmierci, nie zawsze tożsamego z miejscem znalezienia zwłok, mechanizmu powstania obrażeń, narzędzia, którym spowodowano obrażenia, to tylko wycinek możliwości jakie śledczym daje właśnie medycyna sądowa. Dr Wojciech Kwietniewski, wielokrotnie zwracał słuchaczom uwagę na potrzebę rozróżnienia fikcji filmowej czy literackiej, w której prezentuje się patologów, medyków sadowych jako jasnowidzów, wnioskujących niejednokrotnie już na miejscu ujawnienia zwłok o mechanizmie śmierci i udziale osób trzecich od rzeczywistości. Diagnostyka sekcyjna zwłok to żmudna i skomplikowana materia, wymagająca wiedzy i czasu lekarzy medycyny sądowej.