Strona: Wykład o transformacji energetycznej na przykładzie Niemiec, Austrii i Szwajcarii / Wydział Zarządzania

2019-11-24

„Transformacja energetyczna – przykład Niemiec, Austrii i Szwajcarii”  to temat wykładu otwartego, jaki w dniu 21 listopada 2019 r. przeprowadziła na Wydziale Zarządzania PRz dr Anna Kucharska.

Dziekan WZ, dr hab. Marcin Jurgilewicz, prof. PRz, powitał dr A. Kucharską i zachęcił uczestników do dyskusji po wykładzie, zaś dr Mariusz Ruszel – prodziekan WZ ds. rozwoju i kontaktów z gospodarką podziękował Przemysławowi Ogarkowi i Dominikowi Michalikowi – członkom działającego na WZ przy Katedrze Ekonomii Studenckiego Koła Naukowego „Eurointegracja” za zorganizowanie spotkania.

Anna Kucharska jest doktorem nauk społecznych w dziedzinie nauk o polityce, asystentem w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz ekspertem Instytutu Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza. Jest także stypendystką na Uniwersytecie Duisburg-Essen w Niemczech, członkinią Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych i Polskiego Towarzystwa Studiów Międzynarodowych. W swoim dorobku naukowym posiada wiele publikacji, analiz i raportów eksperckich. Obszar zainteresowań naukowych dr A. Kucharskiej obejmuje politykę i bezpieczeństwo energetyczne ze szczególnym uwzględnieniem państw niemieckojęzycznych.

Energia jako jeden podstawowych czynników warunkujących funkcjonowanie współczesnych cywilizacji sprawia, że zagadnienia związane z jej dostępnością należą do priorytetowych zadań państw. Potrzebie zagwarantowania bezpieczeństwa energetycznego towarzyszy narastające poczucie odpowiedzialności za ochronę środowiska i klimatu. Stąd też została sformułowana koncepcja transformacji energetycznej, która odnosi się do radykalnej przebudowy sektora energetycznego w celu przeniesienia ciężaru produkcji energii na źródła odnawialne. Koncepcja ta dotyka także pozostałych gałęzi gospodarczych w kierunku niskoemisyjnej, bardziej ekologicznej i efektywnej energetycznie działalności. Ponadto, konsekwencją celów promowanych przez pojęcie transformacji energetycznej jest przemodelowanie dotychczasowego społeczeństwa w sposób gwarantujący mu zrównoważony rozwój, tj. bez szkody dla otoczenia i przyszłych pokoleń. Koncepcja transformacji energetycznej w największym stopniu została rozpropagowana przez Niemcy – tzw. Energiewende. Jednak istotne postępy na tym polu posiadają także inne państwa, często niedoceniane z uwagi na mniejsze znaczenie gospodarcze na arenie międzynarodowej, jak np. Austria i Szwajcaria. Te państwa wspólnie z Niemcami tworzą umowny region DACH i w jego ramach nawiązują współpracę m.in. na polu energetycznym. Działania na polu energetyki i łączenie krajowych potencjałów służą budowaniu silnych gospodarek narodowych i podnoszeniu konkurencyjności na arenie międzynarodowej.

Fot. Arkadiusz Surowiec