Strona: Wojska Obrony Terytorialnej - piąty rodzaj Sił Zbrojnych RP / Wydział Zarządzania

Wojska Obrony Terytorialnej - piąty rodzaj Sił Zbrojnych RP

2018-12-17
, red.  Piotr Cyrek/fot. Arkadiusz Surowiec

W poniedziałek, 17 grudnia 2018 r., na Wydziale Zarządzania w ramach wykładu otwartego o roli Wojsk Obrony Terytorialnej w systemie obronnym RP opowiadał przedstawiciel WOT. Warto było wysłuchać tego wystąpienia, chociażby po to, by wyrobić sobie własny pogląd na to, czy WOT (jak zapisano na stronie MON) są rzeczywiście piątym rodzajem Sił Zbrojnych RP obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Wojsk Specjalnych i Marynarki Wojennej. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności z reguły w sytuacjach kryzysowych, dlatego też w czasie pokoju to zadanie realizowane ma być w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia określonych działań ratowniczych w sytuacjach nadzwyczajnych (powódź, trzęsienie ziemi, wybuch gazu itp.). W czasie wojny – jak zaplanowano w Ministerstwie Obrony  – WOT ma być wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza ta strefą stanowić będzie siłę wiodącą.