Strona: Wiedza ze studiów przepustką do kariery zawodowej / Wydział Zarządzania

Wiedza ze studiów przepustką do kariery zawodowej

2018-07-02
, red.  Piotr Cyrek

Dosłownie kilka dni temu obronili swe prace magisterskie (kierunek logistyka)  (promotorzy prac dr Dominik Zimon i dr Tadeusz Olejarz), a już przed tą obroną znaleźli pracę. Panowie Kacper MoczarnyMichał Borciuch podjęli zajęcie w ramach programu stażowego „Uskrzydlamy TALENTY”. Obaj znaleźli się w Pratt and Whitney Rzeszów na razie na czas określony, ale z całkiem realną nadzieją na stałe zatrudnienie. Pracują na całym etacie, nie narzekając na pensję. Pierwszy z nich działa jako młodszy handlowiec prowadząc m.in. negocjacje cen z kanadyjskimi kontrahentami. Drugi – młodszy koordynator wdrażania projektów informatycznych w łańcuchu dostaw wdraża nowe systemy usprawniające działanie.

Obydwaj podkreślają, że to, co w teorii nauczyli się przez 5 lat na Wydziale Zarządzania PRz teraz wdrażają w praktyce. Cieszą się, że w firmie mogą liczyć na wsparcie starszych pracowników, że atmosfera pracy jest dobra, co spokojnie pozwala teorię przekładać na praktyczne rozwiązania.

Na zdobycie pracy nie czekali z założonymi rękoma. Przeglądali media społecznościowe, aplikowali na staże, zaliczali targi pracy (w tym także te na PRz). Nie przespali także praktyk studenckich. Gdy złożyli stosowne podania do Pratt and Whitney Rzeszów, to najpierw był telefon z firmy do nich, a wkrótce potem zaproszenie na spotkanie, które zaowocowało tym, że są w składzie zespołu tej wielkiej międzynarodowej firmy. Można powiedzieć, że oprócz autoprezentacji, wiedzy i ocen bardzo ważna była znajomość języka angielskiego. Bez tego najprawdopodobniej nic by nie wyszło. Nie można także zapomnieć o doświadczeniu, jakie zdobywali w trakcie tworzenia na PRz różnych projektów.

Z kolei Pani Dominika Cymbalista obroniła pracę magisterską i już pracuje w firmie HELI ONE, która zajmuje się m.in. serwisem i remontami śmigłowców. Swą ofertę spotkała już w lutym br. Pierwotnie była na 3-miesięcznym stażu, a od czerwca br. pracuje na stanowisku specjalisty ds. dostaw. Na razie ma umowę na trzy miesiące, ale jest dobrej myśli, że pozostanie tam na dłużej. Według Niej ważne jest myślenie do przodu, czyli planowanie swojej kariery zawodowej, a nie tylko zaliczanie kolokwiów, egzaminów. Z wyprzedzeniem należy myśleć o dalszym życiu.

Pan Łukasz Guźda znalazł natomiast swą pierwszą pracę w Mielcu, w firmie SILVA, gdzie jest specjalistą ds. logistyki transportu drewna recyklingowego. Pan Łukasz wcześniej był w tej firmie na studenckiej 3-miesięcznej praktyce zawodowej. Teraz musi mierzyć się z wieloma zadaniami i odpowiadać za ich realizacje. Na szczęście może liczyć na pomoc i dobre rady innych pracowników. Nie czuje się więc jak samotnik na posterunku. Koordynuje transport drewna recyklingowego, dba, by pojazdy nie jeździły puste, by klienci byli zadowoleni. Dostał umowę o pracę na 33 miesiące. Może więc spokojnie skupić się na wykonywaniu swych obowiązków, nie obawiając się, że z dnia na dzień znajdzie się poza firmą. Podobnie jak w przypadku jego wyżej wspomnianych kolegów i koleżanki przy przyjęciu brano pod uwagę kierunek studiów (logistyka), wykształcenie techniczne i znajomość języka angielskiego.

Wszyscy oni mówią, że pięć lat studiów zleciało bardzo szybko, a teraz trzeba samemu wyznaczać sobie cele, myśleć o karierze zawodowej i rozwijać się. Zapewne dużą szkołą życia będzie praca w zespole, trzeba będzie nauczyć się podziału zadań, współpracy i współodpowiedzialności.

Z opowieści naszych rozmówców wyłania się kilka wniosków: po pierwsze – studia na Wydziale Zarządzania PRz dały solidne podstawy teoretyczne, teraz jednak potrzebna jest praktyka, gdzie zdobyte wiadomości skonfrontowane zostaną z praktycznym działaniem w firmie. Po drugie – bardzo ważna jest umiejętność współpracy z zespołem, w którym znaleźli się na początku swej drogi zawodowej. Po trzecie – już w trakcie studiów należy myśleć o swej karierze zawodowej.

Jak podkreśla dr Tadeusz Olejarz: czasu studiów nie można zmarnować, już wtedy trzeba rozglądać się za pracodawcą, trzeba planować swą karierę zawodową i myśleć o dalszym życiu...

Pani Dominice i Panom Kacprowi, Michałowi i Łukaszowi życzymy powodzenia w pracy i wierzymy, że będą rozwijali swe zawodowe umiejętności.