Strona: Tytuł i godność Profesora Honorowego PRz dla czterech naukowców z Wydziału / Wydział Zarządzania

Tytuł i godność Profesora Honorowego PRz dla czterech naukowców z Wydziału

2018-10-24
, red.  Piotr Cyrek/ fot. Arkadiusz Surowiec

Stosunkowo rzadko zdarzają się uroczyste posiedzenia Rady Wydziału. Są one bowiem wtedy poświęcone  nadzwyczajnym wydarzeniom. Myślą przewodnią Rady Wydziału Zarządzania w dniu 24 października 2018 r. było uhonorowanie (zgodnie z uchwałą nr 7/2018 Senatu Politechniki Rzeszowskiej z dnia 25 stycznia 2018 r.) tytułem i godnością Profesora Honorowego Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza czterech zasłużonych dla uczelni i Wydziału profesorów, którymi są: Jan Adamczyk, Władysław Filar, Edward Nowak i Kazimierz Rajchel.

Rektor PRz, prof. dr hab. inż. Tadeusz Markowski w swym wystąpieniu stwierdził na wstępie: W dniu dzisiejszym nadajemy tytuł Profesora Honorowego Politechniki Rzeszowskiej czterem wybitnym nauczycielom akademickim, którzy od wielu lat związani są lub byli z Wydziałem Zarządzania. Patrząc z dumą na dzień dzisiejszy Politechniki Rzeszowskiej pamiętajmy o tych, którzy przez dziesięciolecia prowadzili kształcenie młodego pokolenia, podejmowali trud badań naukowych i działań organizacyjnych, publikowali dorobek swych przemyśleń i ustaleń, co niewątpliwie wpływało na dynamiczny rozwój uczelni i pozwalało studentom Wydziału zdobywać cenną wiedzę. Dzisiejsza uroczystość jest doskonałą okazją do przypomnienia i docenienia dorobku czterech wybitnych Profesorów, którzy są bardzo zasłużeni dla Politechniki Rzeszowskiej i którzy wpajali naszym studentom zasadę Seneki, że nie dla szkoły, lecz dla życia się uczymy.

W laudacjach wygłoszonych na cześć utytułowanych profesorów przez dr Beatę Zatwarnicką-Madurę, dra Alfreda Szydełko, dra hab. inż. Grzegorza Lwa, prof. PRz i dr hab. Martę Pomykałę, prof. PRz wielokrotnie przebijało się, że czterej zasłużeni profesorowie poświęcili wiele czasu, sił i zdrowia dla dobra Wydziału, ze wszystkich sił starali się budować pozycję tego Wydziału, a dobro studentów było dla nich wartością nadrzędną.

W auli S-1 oprócz władz uczelni i władz Wydziału zgromadzili się nie tylko pracownicy i wykładowcy z Wydziału, ale również zaproszeni goście, studenci i przyjaciele uhonorowanych profesorów.

Przed wręczeniem dyplomów potwierdzających przyznanie tytułu i godności Profesora Honorowego Politechniki Rzeszowskiej zebrani mieli przyjemność wysłuchania wykładu (a w zasadzie wspomnieniowego felietonu popularnonaukowego okraszonego licznymi przykładami) prorektora PRz ds. współpracy międzynarodowej prof. dra hab. Grzegorza Ostasza na temat dziejów Wydziału w kontekście zarządzania i jego znaczenia w procesie pracy i stosunków międzyludzkich. Nie ulega wątpliwości – jak wynikało ze słów prof. Ostasza – że tylko dobra atmosfera w pracy, uporządkowane stosunki międzyludzkie, konkretne relacje przełożony – podwładny, stabilny byt w firmie, praca bez nerwów dają gwarancję sukcesu.

Rektor PRz wręczając czterem naukowcom dyplomy potwierdzające tytuł i godność Profesora Honorowego Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza życzył im wiele zdrowia i dalszej owocnej pracy naukowej.

W imieniu Profesorów Honorowych głos zabrał prof. Kazimierz Rajchel, który podkreślał, że w ciągu 25 lat Wydział wypromował już blisko 30 tys. absolwentów, którzy są cenieni na rynku pracy, pracują w administracji państwowej i samorządowej. Mają również swoje osiągnięcia w działalności gospodarczej.

Uroczystość uświetnił chór Politechniki Rzeszowskiej. Została także wydana pamiątkowa unikatowa publikacja, gdzie znalazły się m.in. szczegółowe informacje o życiu i pracy badawczej uhonorowanych profesorów.

Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy obecni na Radzie Wydziału mieli możliwość obejrzenia ekspozycji zdjęć dokumentujących różne chwile z życia Wydziału w ciągu 25 lat. Wystawa ta będzie stałą ekspozycją na przejściu pomiędzy dwoma częściami budynku S Wydziału Zarządzania.