Strona: Studia podyplomowe wyznaczają jakość życia / Wydział Zarządzania

Studia podyplomowe wyznaczają jakość życia

2018-10-20
, red.  Piotr Cyrek/fot. Arkadiusz Surowiec

W sobotę 20 października 2018 r. wystartowały na Wydziale Zarządzania zajęcia w ramach kolejnych edycji studiów podyplomowych.

26. edycję studiów podyplomowych „Zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy” otworzył prorektor PRz, prof. dr hab. Grzegorz Ostasz (kierownik Centrum Studiów Podyplomowych), który w towarzystwie koordynatora kierunku dra Tadeusza Olejarza witając nowych studentów na wstępie nakreślił plan zajęć, cel studiów, wartości i efekty z nich wynikające, a następnie ze swadą przeszedł do praw i obowiązków studentów skupiając uwagę na tym, by wpoić im, że wiedza nie jest rzeczą raz na zawsze nabytą, a rozwój cywilizacji wymaga permanentnej nauki. Oczywiście zasugerował także, by zacieśniali oni w ramach pobytu na PRz też kontakty międzyludzkie, bo to wartość dodana wspólnego studiowania, a Politechnika Rzeszowska znana jest z tego, że doskonała atmosfera, przyjazny klimat i profesjonalizm prowadzących to wielkie atuty.

Celem studiów jest m.in. zapoznanie uczestników z podstawowymi zasadami organizacji pracy, prawem pracy oraz kształtowaniem jej warunków. Studia przygotowują kadrę dla różnych szczebli zarządzania oraz kontroli w Państwowej Inspekcji Pracy, a także w zakładach pracy i ośrodkach szkoleniowych przygotowujących do zarządzania bezpieczeństwem pracy. Absolwenci studiów uzyskują uprawnienia do zajmowania kierowniczych stanowisk w służbach bhp oraz kwalifikacje starszego inspektora bhp.

Z kolei prodziekan WZ ds. rozwoju dr Tadeusz Olejarz przeszedł płynnie do spraw organizacyjnych i szybko wypunktował wszystkie najważniejsze rzeczy niezbędne każdemu, kto wybrał naszą uczelnię do studiowania w ramach studiów podyplomowych. Nie widać było (na szczęście), by natłok informacji załamał studentów, aczkolwiek zapewne dotarło do nich, że nie wystarczy zapłacić za studia podyplomowe, ale że trzeba zaliczać kolejne elementy tych zajęć, a na koniec napisać pracę końcową, bo ona jest jednym z elementów otrzymania świadectwa ukończenia studiów podyplomowych.

* * * * *

Również w sobotę 20 października 2018 r. ruszyła 7. edycja studiów podyplomowych „Zarządzanie zasobami ludzkimi”. Koordynatorem kierunku jest dr Justyna Stecko – doświadczony naukowiec, osoba mająca szeroką wiedzę i zawsze chęć do pracy ze wszystkimi. Ona to, po przywitaniu studentów przez prorektora PRz, prof. dra hab. Grzegorza Ostasza, kierownika Centrum Studiów Podyplomowych, wprowadziła wszystkich w zagadnienia organizacyjne jasno wyznaczając prawa i obowiązki, deklarując zarazem, że zawsze można liczyć na jej pomoc i wsparcie.

Głównym celem studiów „Zarządzanie zasobami ludzkimi” jest przekazanie słuchaczom kompleksowej i aktualnej wiedzy na temat znaczenia zarządzania zasobami ludzkimi w organizacji oraz umiejętności dających możliwość wykorzystania kompetencji specjalistów ds. personalnych. Podczas studiów zaprezentowane zostaną m.in. aktualne informacje dotyczące: nowoczesnych systemów ocen pracowniczych, informatyzacji procesów zarządzania w organizacjach, strategicznego pozyskiwania pracowników o właściwych kompetencjach, sposobów inwestowania w kapitał ludzki jak również motywowania i wynagradzania.