Strona: Służą Niepodległej w ramach Legii Akademickiej / Wydział Zarządzania

Służą Niepodległej w ramach Legii Akademickiej

2019-03-27
, red.  Piotr Cyrek / fot. Arkadiusz Surowiec

26 marca 2019 r. na Politechnice Rzeszowskiej odbyło się spotkanie promocyjne szkolenia wojskowego studentów w ramach programu Legia Akademicka. Spotkanie otworzył rektor Politechniki Rzeszowskiej, prof. dr hab. inż. Tadeusz Markowski, który w trakcie swego wystąpienia skierował do płk. rez. Jana Wojtyny słowa podziękowania za zainicjowanie idei Legii Akademickiej na Politechnice.

Obecna również była m.in. wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele MON, Narodowego Centrum Kryptologii i Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Rzeszowie oraz Wojskowej Komendy Uzupełnień.

Płk dr hab. Marcin Liberadzki, zastępca dyrektora Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wojskowego MON stwierdził m.in. w trakcie swej wypowiedzi, że udział w Legii Akademickiej to świetna przygoda, która umożliwia poznanie od zaplecza tego, co dzieje się w wojsku oraz zdobycie doświadczenia wojskowego.

W holu prezentowane były wybrane elementy uzbrojenia i wyposażenia żołnierzy 21. Brygady Strzelców Podhalańskich i 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Na Politechnice Rzeszowskiej Legia Akademicka cieszy się wśród studentów sporym powodzeniem.

W trakcie spotkania została wyróżniona studentka Wydziału Zarządzania III roku studiów stacjonarnych I stopnia (kierunek bezpieczeństwo wewnętrzne) Kamila Rysz. Otrzymała ona okolicznościową monetę „Służymy Niepodległej” i zestaw gadżetów. Pani Kamila jest na finiszu rekrutacji do zawodowej służby wojskowej. Zachęcała wszystkich obecnych na sali studentów, by związali swe losy z wojskiem. Ona sama na początku nie wierzyła, że służba to fantastyczny sposób na życie, a jednak... Mundur zmienia człowieka, a szkolenia oraz poligony kształtują ciało i ducha.