Strona: Podhalańczycy uhonorowali prorektora PRz Grzegorza Ostasza / Wydział Zarządzania

Podhalańczycy uhonorowali prorektora PRz Grzegorza Ostasza

2017-05-30
, red.  Piotr Cyrek/fot. Arkadiusz surowiec

Podhalańczycy uhonorowali prorektora PRz Grzegorza Ostasza

26 maja 2017 roku w Starej Wsi koło Brzozowa na Podkarpaciu żołnierze 21 Brygady Strzelców Podhalańskich obchodzili swoje święto. Tegoroczne obchody związane były z 24. rocznicą powstania formacji. W trakcie obchodów wyróżnieni i uhonorowani zostali najlepsi żołnierze i doskonali pracownicy wojska. Zasłużonym podhalańczykom wręczono odznaki tytułu honorowego „Zasłużony Żołnierz Rzeczypospolitej Polskiej”, odznaki honorowe Wojsk Lądowych, a także odznaki pamiątkowe 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.

Uroczyste obchody otworzyła msza święta w intencji żołnierzy oraz Ojczyzny odprawiona w Bazylice Ojców Jezuitów. Eucharystii przewodniczył biskup Edward Białogłowski w asyście rektora-proboszcza Sanktuarium w Starej Wsi ojca Jana Gruszki oraz księży kapelanów. W czasie mszy ks. ppłk Maciej Kozicki – kapelan Garnizonu Rzeszów przypomniał historyczny akt zawierzenia się Matce Boskiej Starowiejskiej żołnierzy sprzed lat.

Bezpośrednio po mszy świętej na dziedzińcu Sanktuarium por. Szczepan Pietraszek odczytał apel pamięci, a salwę honorową strzelił pododdział wystawiony przez 1. Batalion Strzelców Podhalańskich.

W południe rozpoczął się uroczysty apel z okazji święta brygady. Gości w imieniu starosty powiatu brzozowskiego Zygmunta Błaża, ojca Jana Gruszki oraz własnym, powitał płk Ryszard Pietras – dowódca podhalańczyków, który w swoim wystąpieniu przypomniał wszystkim zebranym informacje dotyczące formowania brygady oraz dokonania swoich żołnierzy,

Warto zauważyć, że od wielu już lat tradycją 21. Brygady Strzelców Podhalańskich jest nadawanie tytułu Honorowego Podhalańczyka. W ciągu 24 lat istnienia brygady tytuł ten wraz z kapeluszem strzelca i ciupagą podhalańską (stosownymi insygniami) otrzymało już ponad 160 osób.

W bieżącym roku dowódca 21. Brygady Strzelców Podhalańskich – na wniosek kapituły tytułu honorowego – tytuł Honorowego Podhalańczyka nadał m.in. prorektorowi ds. współpracy międzynarodowej Politechniki Rzeszowskiej prof. dr. hab. Grzegorzowi Ostaszowi. Gratulujemy!!!

Tytuły Honorowego Pohalańczyka przyznano również: Inspektorowi Wojsk Lądowych gen. bryg. Wojciechowi Grabowskiemu, staroście tatrzańskiemu Piotrowi Bąkowi, staroście brzozowskiemu Zygmuntowi Błażowi, burmistrzowi Jarosławia Waldemarowi Paluchowi, historykowi dr. Jerzemu Majce oraz proboszczowi Garnizonu Rzeszów ks. ppłk. Władysławowi Kozickiemu. Nagrodzonych gości żołnierze uhonorowali, śpiewając na ich część pieśń 21. BSP „Podhalański gród”.

W apelu udział wzięli: Inspektor Wojsk Lądowych – gen. bryg. Wojciech Grabowski, dowódca 7 Brygady Zmechanizowanej Republiki Czeskiej płk Pawel Lipka, dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych gen. bryg. Wojciech Marchwica, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, byli dowódcy 21BSP, goście z Podhala, grono „Honorowych Podhalańczyków”, dyrektorzy uczelni i szkół, zakładów pracy, przedstawiciele wszystkich służb mundurowych, młodzież strzelecka i szkolna oraz mieszkańcy regionu. W gronie podhalańczyków gościli także dowódcy jednostek Wojsk Specjalnych oraz weterani, a wśród nich najstarszy podhalańczyk – 101 letni Alojzy Fros.

Święto Brygady stało się również okazją do wyróżnienia i uhonorowania najlepszych żołnierzy i pracowników wojska. Zgodnie z rozkazami dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i dowódcy 21. BSP wręczono zasłużonym podhalańczykom Odznaki Tytułu Honorowego Zasłużony Żołnierz Rzeczypospolitej Polskiej, Odznaki Honorowe Wojsk Lądowych oraz Odznaki Pamiątkowe 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Kolejne wyróżnienia przyznane zostały przez komisję współzawodnictwa, decyzją której wyłonieni zostali następujący żołnierze w kategoriach: najlepszy dowódca kompanii/baterii, najlepszy dowódca plutonu oraz najlepszy dowódca drużyny. Im to „Stowarzyszenie Honorowych Podhalańczyków” pod przewodnictwem gen. dyw. w st. spocz. Fryderyka Czekaja ufundowało laptopy.