Strona: Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym na temat „Polonii i emigracji polskiej w XX wieku”. / Wydział Zarządzania

2021-02-26
, red.  P.C., Anna Worosz

Tegoroczna edycja Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym dotyczyła zagadnienia „Polonii i emigracji polskiej w XX wieku. W tym roku olimpiada po raz pierwszy została przeprowadzona przez nowo utworzoną jednostkę na Wydziale ZarządzaniaZakład Zarządzania Projektami i Polityki Bezpieczeństwa.

Etap pierwszy zawodów okręgowych polegał na samodzielnym przygotowaniu domowej pracy pisemnej na wybrany przez zawodnika jeden z trzech tematów z programu określonych przez Komitet Główny: 1) instytucje państwa polskiego oraz krajowe organizacje zaangażowane w ochronę i promocję Polaków na świecie na tle ich odpowiedników w innych państwach – analiza porównawcza, 2) ocena aktywności środowisk polonijnych oraz odmienność wyzwań i oczekiwań tych grup w państwach z różnych regionów świata (Ameryka Północna, Ameryka Południowa, Europa, Azja), 3) porównanie i ocena polityki migracyjnej państw Grupy Wyszehradzkiej po 2015 r.

Gotową pracę uczestnicy przesyłali za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres sekretarza Komitetu Okręgowego. Każda praca pisemna sprawdzana była przez dwóch członków komisji egzaminacyjnej. Powołano pięć komisji w składzie: komisja pierwsza – dr hab. Izabela Oleksiewicz, prof. PRz, dr Tadeusz Piątek, komisja druga – dr Jolanta Puacz-Olszewska, dr Marlena Lorek, prof. PRz, komisja trzecia – dr hab. Marek Delong, prof. PRz, dr hab. Artur Woźny, prof. PRz, komisja czwarta – dr inż. Marek Barć, dr inż. Wiesław Lewicki, komisja piąta – dr Krzysztof Michalski, dr Adam Laska. Każdy z członków komisji wystawił swoją indywidualną ocenę punktową na podstawie tzw. karty oceny pracy.

W tegorocznej edycji Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym (historia olimpiady sięga roku 1959, kiedy to redakcja „Dookoła Świata” przeprowadziła Ogólnopolską Olimpiadę Szkolnych Lig Quizowych) wzięło udział 66 uczniów szkół średnich z województwa podkarpackiego, z czego 13 zakwalifikowało się do części ustnej postępowania konkursowego. 20 lutego br. został przeprowadzony drugi etap zawodów okręgowych. Zwycięzcami eliminacji okręgowych zostali zawodnicy, którzy łącznie za pracę i odpowiedź ustną zdobyli największą liczbę punktów. Do zawodów centralnych Komitet Okręgowy zakwalifikował pięciu licealistów, którym gratulujemy szerokiej wiedzy i umiejętności oratorskich.

Nad prawidłowym przebiegiem zawodów ustnych w trybie zdalnym i oceną zawodników czuwało jury w składzie: przewodnicząca Komitetu Okręgowego dr hab. Izabela Oleksiewicz, prof. PRz, sekretarz Komitetu Okręgowego dr Waldemar Krztoń, prof. PRz, członkowie komisji dr hab. Marek Delong, prof. PRz i dr Marlena Lorek, prof. PRz, wsparcie techniczne Magdalena Inglot.