Strona: Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym / Wydział Zarządzania

2023-02-04
, red.  Waldemar Krztoń
Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym,

W dniu 28 stycznia 2023 r. na Politechnice Rzeszowskiej przeprowadzone zostały zawody okręgowe (II stopnia) 64 edycji OLIMPIADY WIEDZY O POLSCE I ŚWIECIE WSPÓŁCZESNYM. Tematyka Olimpiady poświęcona została Wyborom w Państwie Współczesnym. Współorganizatorem Olimpiady zleconej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, jest Wydział Zarzadzania Politechniki Rzeszowskiej. Zawody II stopnia odbyły się równocześnie we wszystkich okręgach – województwach.

Uczestnicy

W Olimpiadzie Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym wzięli udział uczniowie szkół średnich. Zasadniczym celem zawodów było rozbudzenie zainteresowania życiem społeczno-politycznym kraju i świata.

Formuła olimpiady

Olimpiada na poziomie okręgowym składała się z dwóch etapów:

a) pisemnego – rozwiązanie testu;

b) ustnego – odpowiedzi na pytania problemowe.

Punkty uzyskane za rozwiązanie testu i z odpowiedzi ustnych sumowały się. Zwycięzcami eliminacji okręgowych zostali zawodnicy, którzy zdobyli łącznie największą liczbę punktów. Uczestnicy olimpiady wykazali się bardzo wysoką wiedzą z zakresu tematyki zawodów, a także zdolnością do indywidualnego dokonywania analiz na podstawie posiadanych wiadomości. Do zawodów centralnych Komitet Okręgowy zakwalifikował pięciu uczniów.

Organizator olimpiady

Zawody okręgowe zorganizowane zostały przez Zakład Systemów Zarządzania i Logistyki w składzie:

- przewodniczący Komitetu Okręgowego: dr hab. Tadeusz Olejarz, prof. PRz.

- sekretarz Komitetu Okręgowego: dr Waldemar Krztoń

Członkowie:

- dr hab. Marlena Lorek, prof. PRz.

- dr inż. Wiesław Lewicki

Egzamin przeprowadziła komisja w składzie:

- dr hab. Izabela Oleksiewicz, prof. PRz. - przewodnicząca

- dr hab. Marlena Lorek, prof. PRz.

- dr hab. Marek Delong, prof. PRz.

W pracach sprawdzania testów wzięli udział: dr inż. Joanna Woźniak, dr Adam Laska, dr inż. Marek Magniszewski, dr Krzysztof Michalski, mgr Paweł Bełch.

Laureaci olimpiady

W zawodach okręgowych:

I miejsce zdobył Jakub Przybyszewski z IV LO w Rzeszowie;

II miejsce Szymon Nieznański z I LO w Sanoku;

III miejsce Michał Solski z Publicznego Katolickiego LO w Jarosławiu.

Zawody centralne odbędą się w dniach 1 - 2 kwietnia 2023 roku – na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych. Przeprowadzi je Komitet Główny.

Laureatami zostanie 30 najlepszych zawodników spośród finalistów olimpiady. Laureatom olimpiady przysługują nagrody, wśród nich:

1)  nagrody rzeczowe,

2)  nagrody finansowe,

3)  staże i praktyki krajowe i zagraniczne.

Laureatom i finalistom Olimpiady przysługują także ulgi w postępowaniu kwalifikacyjnym na studia.