Strona: Ocalony od zapomnienia nafciarz romantyk... / Wydział Zarządzania

Ocalony od zapomnienia nafciarz romantyk...

2020-02-03
, red.  Piotr Cyrek/fot. Beata Motyka
Fot. B. Motyka

Bogdan A. Miszczak – dziennikarz i dyrektor Agencji Produkcji Radiowej, Telewizyjnej i Wydawniczej „Obiektyw” opowiadał na przygotowanym przez władze Wydziału Zarządzania spotkaniu (w poniedziałek 3 lutego 2020 r.) m.in. o historii i kulisach produkcji niezwykłego dokumentu fabularyzowanego „Łukasiewicz nafciarz romantyk”. Nie była to przypadkowa wizyta, bowiem film, o którym mowa, zostanie pokazany wszystkim chętnym w dniu 9 marca br. o godz. 12.15 w auli V-1. Jest to nietuzinkowa produkcja, która zdobyła m.in. nagrodę w konkursie PIKE „To nas dotyczy” Sopot 2019, a wśród aktorów odtwarzających główne role znaleźli się m.in.: Dagny Cipora, Mateusz Mikoś, Robert Żurek, Mariusz Bonaszewski (jako Łukasiewicz).

Jak przekonywał Bogdan A. Miszczak – Ignacy Łukasiewicz, to niejedyna postać na Podkarpaciu, która warta jest uwiecznienia na taśmie filmowej. Mało kto pamięta dzisiaj np. o  Marianie Wieleżyńskim - „alchemiku ze Lwowa”. A można by wymienić jeszcze kilka genialnych osób, o których całkowicie niesłusznie dziś słuch zaginął.

W czasie spotkania zarówno dziekan WZ dr hab. Marcin Jurgilewicz, prof. PRz, jak i prodziekan WZ ds. rozwoju i kontaktów z gospodarką dr hab. Mariusz Ruszel, prof. PRz wielokrotnie podkreślali, jak ważna jest pamięć o przodkach i kultywowanie tradycji, na której przecież niejednokrotnie zasadza się dzisiaj rozwój nauki i techniki. Odkrycia, wynalazki sprzed lat stały się niekiedy kamieniem milowym w licznych współczesnych rozwiązaniach.

W spotkaniu uczestniczyły również Jadwiga Korszniak - przewodnicząca samorządu studentów WZ oraz  mgr Aneta Rembisz z Działu Promocji, Karier i Rozwoju PRz. Jak wynikało z dyskusji, są szanse na współpracę Agencji Produkcji Radiowej, Telewizyjnej i Wydawniczej „Obiektyw” i Wydziału Zarządzania PRz.