Strona: Zbyt krótka NOC ODKRYWCÓW! / Wydział Zarządzania

Zbyt krótka NOC ODKRYWCÓW!

2019-10-19
, red.  Piotr Cyrek/fot. Arkadiusz Surowiec

Politechnika Rzeszowska i firma Polimedia to organizatorzy „NOCY ODKRYWCÓW – V Nocnych Spotkań z Nauką”. Naukowe wydarzenie, które przyciągnęło rzesze dzieciaków i dorosłych z Rzeszowa i okolic, miało miejsce 18 października 2019 r. w godz. od 17.00 do godz. 22.00.

Największą atrakcją była możliwość zwiedzania licznych laboratoriów Politechniki Rzeszowskiej, których na co dzień nie można oglądać, bo korzystają z nich jedynie studenci i pracownicy PRz. Można było sporo dowiedzieć się o pracach i badaniach realizowanych w poszczególnych laboratoriach i o tym, jak technika wspomaga umysły badaczy. „Noc Odkrywców” to także doskonała pora na przeprowadzanie niezwykłych eksperymentów.

Na Wydziale Zarządzania udostępnione zwiedzającym zostało laboratorium jakości i bezpieczeństwa, w skład którego wchodzą: laboratorium instrumentalnej analizy jakości żywności i laboratorium badań kryminalistycznych i kryminologicznych. Badawcze obiekty znajdują się w gestii Zakładu Informatyki w Zarządzaniu (kierownik Zakładu – dr hab. inż. Krzysztof Tereszkiewicz, prof. PRz).

Można więc było zgłębić tajniki kryminalistyki i przekonać się, że nie ma zbrodni doskonałej;  zanalizować właściwości produktów spożywczych (dowiedzieć się, dlaczego np. jedno mleko różni się od drugiego mleka, mimo iż oba są białe); sprawdzić jak tworzy się grafikę oraz unikalną animację komputerową.

Do dyspozycji tych, którzy przyszli na Politechnikę, był także symulator lotu oraz symulator samochodu ciężarowego.

Olbrzymią atrakcję stanowił tzw. „teatr wysokich napięć”, który zorganizowano z firmą Polimedia. W trakcie spektaklu wykorzystano bowiem jedne z największych w swoich klasach transformatory Tesli. W czasie nocnego spotkania z nauką i miejsca miały liczne pokazy chemiczne i fizyczne, zajęcia i przeróżne warsztaty dla najmłodszych i tych nieco starszych. Na korytarzach pojawił się robot, marsjański łazik, prezentowano modele samolotów, bolidu itp.

Nie ulega wątpliwości, że jedna noc na obejrzenie wszystkiego to zdecydowanie za mało. Tłumy zwiedzających na pewno chciałyby pozostać na dłużej w obiektach Politechniki Rzeszowskiej. No cóż, może za rok noc będzie dłuższa…