Strona: Zakończenie szkolenia teoretycznego w V edycji programu "Legia Akademicka" / Wydział Zarządzania

Zakończenie szkolenia teoretycznego w V edycji programu "Legia Akademicka"

2022-06-20
, red.  Marek Barć, fot. Arkadiusz Surowiec
Najlepsi studenci V edycji "Legii Akademickiej" w towarzystwie prof. Piotra Koszelnika, dr Ewy Leniart i płk. dr. Mariusza Stopy, fot. Arkadiusz Surowiec

W dniu 14.06.2022 r. na Politechnice Rzeszowskiej odbyła się uroczystość zakończenia szkolenia w ramach V już edycji programu "Legia Akademicka" oraz wręczenie zaświadczeń o ukończeniu tego szkolenia, a także kart powołania na ćwiczenia wojskowe do wyznaczonych centrów, ośrodków i jednostek wojskowych.

Uczestnicy wydarzenia

W uroczystości wziął udział rektor Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza – prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik

Wydarzenie uświetnili swoją obecnością:

• Wojewoda Podkarpacki – dr Ewa Leniart,
  • przedstawiciel Marszałka Województwa Podkarpackiego – Paweł Wiśniewski,
  • dowódca 3PBOT – płk dypl. Michał Małyska,
  • szef CWCR, oddział zamiejscowy w Rzeszowie – płk dr Mariusz Stopa,
  • szef WCR w Rzeszowie – ppłk dypl. Janusz Kwiecień.

Obecni byli przedstawiciele uczelni biorących udział w programie "Legia Akademicka" oraz studenci z tych jednostek.

W czasie spotkania wojewoda i rektor Politechniki Rzeszowskiej pogratulowali studentom, którzy ukończyli szkolenie teoretyczne i złożyli wniosek do szkolenia praktycznego.

Program „Legii Akademickiej”

Edukacja wojskowa studentów w ramach „Legii Akademickiej” obejmuje dwie części szkolenia. Część teoretyczna, która jest realizowana wg zadania MEiN przez uczelnie zgodnie z opracowanym przez Ministra Obrony Narodowej programem szkoleniowym oraz część praktyczna (ćwiczenia wojskowe) organizowana przez Ministra Obrony Narodowej.

Do programu może przystąpić student (studiów pierwszego stopnia, studiów drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich) uczelni publicznych i niepublicznych dowolnego roku studiów, który posiada obywatelstwo polskie.
W pierwszej kolejności odbywa się szkolenie w ramach części teoretycznej, która kończy się egzaminem. Bieżącą edycję „Legii Akademickiej” zwieńczył egzamin przeprowadzony w dniu 12.05.2022 r.

Zasadniczym celem części teoretycznej jest opanowanie wiedzy i umiejętności z zakresu problematyki wojskowej niezbędnych do odbycia szkolenia w warunkach poligonowych.

Organizatorzy programu „Legii Akademickiej”

Organizatorem procesu dydaktycznego, obejmującego przedmioty z obszaru obronności i wiedzy wojskowej był rektor Politechniki Rzeszowskiej, w której realizowany był etap teoretycznego szkolenia wojskowego. Przedsięwzięcie, tak w zakresie kosztów osobowych, jak i bieżących kosztów pośrednich zostało sfinansowane z budżetu Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Rezultaty pierwszej części V edycji programu

Do szkolenia teoretycznego złożyło wniosek 98 studentów z następujących uczelni (w porządku alfabetycznym):

• AGH w Krakowie,
  • Collegium Humanum w Rzeszowie,
  • Karpacka Państwowa Uczelnia w Krośnie,
  • Państwowa Uczelnia Zawodowa w Tarnobrzegu,
  • Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu,
  • Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie,
  • Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie,
  • Uniwersytet Rzeszowski,
  • WSPiA w Rzeszowie,
  • Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Stalowej Woli.

Szkolenie podjęło 93 studentów, zaświadczenia o ukończeniu części teoretycznej odebrało 80 z nich, a karty powołania na ćwiczenia wojskowe 63 osoby.

Zaświadczenia o ukończeniu części teoretycznej wręczyli wojewoda, rektor Politechniki Rzeszowskiej i inni zaproszeni goście, a karty powołania szef WCR w Rzeszowie.

Uroczystość zakończyło wręczenie przez wojewodę, rektora i szefa CWCR drobnych upominków za osiągnięcie wysokich wyników w szkoleniu trojgu studentom. Dwie osoby spośród wyróżnionych – Alicja Sadlej i Hubert Lipś – studiują na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne, realizowanym na Wydziale Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej.

Druga część programu „Legii Akademickiej”

Część praktyczną w ramach pierwszego turnusu studenci rozpoczną w dniu 03.07.2022 r. i zakończą 13.08.2022 r. (w module podstawowym i podoficerskim). Drugi turnus potrwa od 15.08.2022 r. do 23.09.2022 r.