Strona: Konkurs Siemensa i Politechniki Warszawskiej w nowej odsłonie / Wydział Zarządzania

Konkurs Siemensa i Politechniki Warszawskiej w nowej odsłonie

2022-10-27
, red.  Kinga Oszust
Grafika informująca o wydarzeniu, grafika udostępniona przez organizatora.

Rozpoczął się 27. Konkurs o Nagrodę Siemensa i Politechniki Warszawskiej. Organizowany w odświeżonej formule, ale niezmiennie z myślą o wspieraniu rozwoju i osiągnięć studentów oraz młodych polskich naukowców. Hasło tegorocznej edycji to: „Dane dla środowiska”.

Firma Siemens i Politechnika Warszawska organizują wspólny Konkurs od ponad 25 lat. Aby jeszcze skuteczniej odpowiadać na potrzeby przemysłu i nawiązywać współpracę przy wdrażaniu nagrodzonych projektów, przebiegać będzie według nowych zasad. Tematyka Konkursu uwzględni szczególnie zagadnienia zrównoważonego rozwoju oraz społecznej odpowiedzialności. To kwestie, które zawsze leżą w centrum uwagi zarówno naukowców, jak i przedsiębiorstw. Hasło przewodnie obecnej edycji to: „Dane dla środowiska”.

Tematyka prac

Do Konkursu można zgłaszać projekty, których celem jest poprawa wskaźników środowiskowych polskiego przemysłu. Projekty powinny wykorzystać potencjał olbrzymiej ilości danych, jakimi dysponuje współczesna fabryka i przemysł jako taki. Ich dogłębna analiza powinna wskazać nowe rozwiązania, które pomogą zwiększyć efektywność produkcji, a zarazem ograniczyć obciążenie środowiska naturalnego. Możliwości jest wiele: redukcja śladu węglowego, zmniejszenie wykorzystania surowców, ograniczenie ilości odpadów czy poprawa efektywności energetycznej.

Kto może się zgłosić?

Konkurs skierowany jest do zespołów badawczych z całej Polski, w których pracują osoby z różnym doświadczeniem – studenci, doktoranci, naukowcy. Skład jest dowolny, ale różnorodność będzie premiowana. Projekty mogą zgłaszać członkowie zespołów, nauczyciele akademiccy, a także rady naukowe dyscyplin, rady wydziałów i rady naukowe uczelni oraz instytutów badawczych.

Jak będzie przebiegał Konkurs?

Laureaci zostaną wybrani w dwuetapowym postępowaniu. Najpierw prace oceni zespół naukowców. Finaliści, którzy przejdą ten etap, będą mogli przedstawić swoje projekty podczas tzw. Demo Day. Zwycięzców wyłoni Kapituła Konkursu – przedstawiciele świata nauki i biznesu – biorąc pod uwagę prezentację pomysłów, a także ich potencjał wdrożeniowy.

Nagrody

Pula nagród w Konkursie wynosi 50 000 zł. Zwycięski zespół otrzyma 25 000 zł, laureaci drugiego miejsca – 15 000 zł, a trzeciego – 10 000 zł.

Zgłoszenia do Konkursu o Nagrodę Siemensa i Politechniki Warszawskiej można przesyłać do 31 stycznia 2023 r. Finał zaplanowany jest na marzec 2023 r.

Szczegóły dotyczące Konkursu, regulamin i formularze zgłoszeniowe dostępne są na stronie: www.pw.edu.pl/siemens.