Strona: Kompania Akademicka na „Anakondzie” / Wydział Zarządzania

Kompania Akademicka na „Anakondzie”

2023-05-18
, red.  Anita Baca
Kompania Akademicka na „Anakondzie”,

Kompania Akademicka Związku Strzeleckiego "Strzelec" Józefa Piłsudskiego wzięła udział w ćwiczeniach Sił Zbrojnych RP „Anakonda 23”.  W ramach Komponentu Organizacji Proobronnych u boku Kleeberczyków z 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej oraz 21 Brygady Strzelców Podhalańskich szkoliła się z działań rozpoznawczych.

„Anakonda 23”

„Anakonda 23” to największe w tym roku manewry organizowane przez Wojsko Polskie. Bierze w nich udział prawie 13 tys. żołnierzy, także z sojuszniczych armii. Prowadzą operację obronną na terenie Polski, ale też Szwecji i państw bałtyckich.

Głównym ćwiczącym jest 18 Dywizja Zmechanizowana, ale w manewrach poza ww. biorą udział także wojskowi z 12 i 16 Dywizji Zmechanizowanej. Działania wojsk operacyjnych wspierają Strzelcy Związku Strzeleckiego "Strzelec" Józefa Piłsudskiego, Wojska Obrony Terytorialnej oraz funkcjonariusze jednostek podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji. Z Polakami współdziałało także 3 tys. żołnierzy z armii Stanów Zjednoczonych, Rumunii, Słowenii, Szwecji, Francji, Litwy, Łotwy, Estonii oraz Turcji.

Celem ćwiczeń jest sprawdzenie zdolności wojska, sprzętu i systemów dowodzenia, sojuszniczej interoperacyjności oraz procedur obowiązujących podczas współpracy z cywilnymi instytucjami, które zajmują się bezpieczeństwem. Skala tego przedsięwzięcia jest tak duża, że poszczególne edycje ćwiczeń odbywały się początkowo co dwa, a od 2018 roku co trzy lata.

O Kompanii Akademickiej

Współpraca Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza i Związku Strzeleckiego "Strzelec" Józefa Piłsudskiego trwa już ponad 10 lat. Od 2012 r. na Wydziale Zarządzania działał Samodzielny Pluton Strzelecki „Parasol”, który w zeszłym roku przekształcił się w Kompanię Akademicką. Jest to jeden z rezultatów porozumienia, jakie w maju 2022 r. nasza uczelnia zawarła ze Związkiem Strzeleckim.

Zajęcia Kompanii odbywają się co dwa tygodnie w budynkach Wydziału Zarządzania.