Strona: Gerhard Banse o bezpieczeństwie - wykłady niecodzienne / Wydział Zarządzania

Gerhard Banse o bezpieczeństwie - wykłady niecodzienne

2017-10-26
, red.  Piotr Cyrek/fot. Arkadiusz Surowiec

Przez trzy dni (od 24 do 26 października 2017 r.) nie tylko studenci Politechniki mieli niepowtarzalną okazję uczestniczyć w interesujących wykładach prowadzonych przez prof. Gerharda Banse (Niemcy – Europäische Akademie Bad Neuenahr-Ahrweiler, Berliner Zentrum Technik und Kultur, Leibniz-Sozietät), który jest cenionym na całym świecie specjalistą od badań nad bezpieczeństwem. Jego dorobek naukowy obejmuje około 600 pozycji, w tym ok. 60 monografii.

Prof. Gerhard Banse na Politechnice pojawił się już po raz trzeci, a został zaproszony do wygłoszenia wykładów przez dziekana Wydziału Zarządzania dra hab. inż. Stanisława Gędka, prof. PRz. Interesujące wystąpienia niemieckiego naukowca tłumaczone były na język polski przez dra Krzysztofa Michalskiego (Zakład Nauki o bezpieczeństwie).

W trakcie wykładów mowa była m.in. o metodologicznych aspektach badań nad bezpieczeństwem; o teoretyczno-koncepcyjnych aspektach badań nad bezpieczeństwem; o społeczeństwie informacyjnym, społeczeństwie opartym na wiedzy, a także o aspektach bezpieczeństwa technicznego. Profesor Gerhard Banse znany jest również z tego, że od lat dąży do unaukowienia nauk o bezpieczeństwie, czyli stara się o ich standaryzację, o sprofilowanie – skonkretyzowanie wielu pojęć i metod. Możliwość wysłuchania i poznania na żywo prof. Gerharda Banse była niewątpliwą atrakcją edukacyjną serwowaną na Wydziale Zarządzania PRz.