Strona: Dwudniowa debata o bezpieczeństwie energetycznym Polski, Europy i świata / Wydział Zarządzania

Dwudniowa debata o bezpieczeństwie energetycznym Polski, Europy i świata

2020-10-14
, red.  Piotr Cyrek, Mariusz Ruszel/fot. Beata Motyka

W dniach 12-13 października 2020 r. na Politechnice Rzeszowskiej odbyła się V Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”, która została zorganizowana przez Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza oraz Zakład Ekonomii Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza we współpracy ze Studenckim Kołem Naukowym „Eurointegracja”.

Podczas dyskusji plenarnych podjęte zostały tematy z zakresu zastosowań wodoru w sektorze energii, bezpieczeństwa energetycznego wobec transformacji tego sektora oraz występujących w nim zagrożeń, morskiej energetyki wiatrowej oraz innowacji w sektorze energii, w tym wykorzystania sztucznej inteligencji.

Dr hab. Mariusz Ruszel, prof. PRz - Zakład Ekonomii WZ (Prezes Instytutu Polityki Energetycznej im. I. Łukasiewicza) był przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego, a dr hab. inż. Stanisław Gędek, prof. PRz - Zakład Ekonomii WZ był przewodniczącym Komitetu Naukowego Konferencji.

W trakcie Konferencji zostały przyznane Nagrody im. Ignacego Łukasiewicza w kategorii bezpieczeństwo energetyczne – za pełnienie funkcji prezydenta szczytu klimatycznego OZN (COP24) dla dra Michała Kurtyki, a także – za zaangażowanie w politykę dywersyfikacji źródeł dostaw gazu ziemnego do Polski dla Piotra Woźniaka (prezesa PGNiG w latach 2016–2020).

W pierwszym dniu Konferencji odbyło się 7 paneli plenarnych z udziałem blisko 25 prelegentów w formie stacjonarnej oraz 25 prelegentów w formie zdalnej. Natomiast drugiego dnia w trakcie równoległych paneli dyskusja toczyła się z udziałem uczestników w formule tradycyjnej oraz online. Łączna liczba wyświetleń wyniosła blisko 19 tys. internautów. Zasięg informacji udostępnianych poprzez portal Facebook osiągnął wynik ponad 70 tys. osób.

W V Konferencji uczestniczyli (w formie stacjonarnej) m.in.: Ireneusz Zyska – wiceminister klimatu, Pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii, Józef Węgrecki – wiceprezes PKN ORLEN, dr inż. Marek Grabowy – dyrektor CEREL, Sławomir Sieradzki – dyrektor Pionu Rozwoju Rynku Gazu w GAZ-SYSTEM, Bartosz Sokoliński – dyrektor Zarządzający ds. Innowacji i Technologii w Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

W formie zdalnej udział wzięli m.in.: Zbigniew Gryglas – Pełnomocnik Rządu ds. Morskiej Energetyki Wiatrowej, Monika Morawiecka – prezes zarządu PGE Baltica, Igor Wasilewski – prezes zarządu PERN S.A., Jarosław Dybowski – dyrektor wykonawczy ds. energetyki PKN ORLEN, prof. Piotr Moncarz – Stanford University

Z Wydziału Zarządzania PRz wyniki swoich badań naukowych zaprezentowali: dr hab. inż. Marian Woźniak, prof. PRz – Mity dotyczące energii odnawialnej w opinii młodzieży województwa podkarpackiego; dr inż. Bożydar ZiółkowskiEtykiety i deklaracje środowiskowe w politykach publicznych Polski; dr Marzena Hajduk-StelmachowiczCzy certyfikacja systemu zarządzania energią przyczynia się do wzrostu innowacyjności?; dr Krzysztof MichalskiZagrożenia i ryzyka systemowe – nowe wyzwania dla polityki bezpieczeństwa w sektorze energii; dr Jadwiga Nycz-WróbelRealizacja założeń polityki energetycznej w polskich przedsiębiorstwach zarejestrowanych w systemie EMAS; dr Agata SurówkaDynamiczno-statystyczna analiza przestrzennego zróżnicowania produkcji energii elektrycznej w Polsce; dr hab. Izabela Oleksiewicz, prof. PRz – Bezpieczeństwo energetyczne a sztuczna inteligencja; dr inż. Artur Stec – Rzeszowskie ślady działalności Ignacego Łukasiewicza.

W sesji studencko-doktoranckiej z Politechniki Rzeszowskiej wystąpienia mieli: Przemysław Ogarek, inż. Paulina Zwolenik, Dominik Michalik, Piotr Leszczyński, Krzysztof Strzępek i Andrzej Siuda.

W trakcie trwania Konferencji olbrzymią uwagę zwrócono na aspekty bezpieczeństwa uczestników. Konferencja odbyła się w podwyższonym reżimie sanitarnym.

Główni Partnerzy to: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A., OGP GAZ-SYSTEM S.A., PKN ORLEN S.A., PGNiG SA, ARP S.A.

Wszystkie panele z Konferencji dostępne będą wkrótce na kanale YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCbTNxMMts_5TZGZG26xkjHQ.