Strona: Członkowie KS PRz „KALIBER” szkolili się z danych taktyczno-technicznych broni strzeleckiej / Wydział Zarządzania

2022-05-03
, red.  Iwona Oleniuch
Płk dr inż. Wiesław Lewicki podczas prowadzenia wykładu, fot. I. Oleniuch

Dnia 26 kwietnia 2022 r. w auli S1 budynku Wydziału Zarządzania PRz odbyło się kolejne szkolenie Koła Strzeleckiego PRz "KALIBER".

Cel spotkania

Zajęcia miały formę wykładu, którego zamierzeniem było przygotowanie studentów do odbycia praktycznego szkolenia z wykorzystaniem broni strzeleckiej. W wykładzie uczestniczyło blisko siedemdziesięciu słuchaczy.

Przebieg szkolenia

W trakcie zajęć kompleksowe informacje o broni strzeleckiej przedstawił płk dr inż. Wiesław Lewicki.
W ramach prezentacji multimedialnej, prowadzący zapoznał uczestników z:

• wybranymi paragrafami ustawy o broni,
  • klasyfikacją broni palnej,
  • budową broni i amunicji,
  • podstawowymi informacjami o balistyce,
  • zasadami bezpieczeństwa podczas posługiwania się bronią.

Największe zainteresowanie wzbudziły informacje o założeniach konstrukcyjnych działania broni strzeleckiej, poparte filmami szkoleniowymi. Zaprezentowane materiały dotyczyły zarówno broni wykorzystującej zjawisko swobodnego odrzutu zamka, jak i broni ryglowanej zamkiem.

Efekty spotkania

Zgodnie z celem przyjętym dla wykładu – teoretyczne przygotowanie studentów do odbycia szkolenia z wykorzystaniem broni strzeleckiej – wszyscy uczestnicy zajęć zadeklarowali udział w części praktycznej (strzelanie z broni sportowej i bojowej), które zaplanowano na koniec maja 2022 r.

Informacje o KS PRz „KALIBER”

Koło Strzeleckie PRz "Kaliber" działa przy Wydziale Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej, pod opieką naukową ppłk. rez. dr. inż. Marka Barcia i dra hab. inż. Zenona Opiekuna, prof. PRz.

W dniu 28.03.2022 r. zorganizowano zebranie sprawozdawczo-wyborcze koła, w trakcie którego wybrano nowe władze:

W trakcie zebrania określono plan szkolenia strzeleckiego na rok akademicki 2021/22. Do koła wstąpiło 72 nowych członków.

Plany KS PRz „KALIBER”

Biorąc pod uwagę fakt, że koło zostało utworzone przez wykładowców prowadzących zajęcia na kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne, realizowanym na Wydziale Zarządzania, naturalnym było, iż od początku jego członkami byli studenci właśnie tego kierunku. Po dwóch latach aktywności, opiekunowie zdecydowali o rozszerzeniu naboru wśród studentów z innych wydziałów i kierunków, zwłaszcza, że zainteresowanie działalnością organizacji związanych z obronnością i bezpieczeństwem wyraźnie rośnie w obecnej sytuacji wojny w Ukrainie.

Studenci chcący wstąpić do Koła Strzeleckiego PRz "KALIBER" mogą się kontaktować z sekretarz koła, dr Marleną Lorek.