Strona: COP - udana inwestycja gospodarcza sprzed 80 lat / Wydział Zarządzania

COP - udana inwestycja gospodarcza sprzed 80 lat

2017-11-14
, red.  red. Piotr Cyrek/fot. Arkadiusz Surowiec

W dniach 13-14 listopada 2017 r. Wydział Socjologiczno-Historyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Wydział Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej, a także Polskie Towarzystwo Historii Gospodarczej w związku z osiemdziesiątą rocznicą podjęcia budowy COP zorganizowały konferencję naukową „80 lat Centralnego Okręgu Przemysłowego. Od projektu Eugeniusza Kwiatkowskiego do procesów modernizacyjnych początku XXI wieku”.

Celem konferencji miała być refleksja nad wydarzeniami z końca lat 30. XX wieku, jak również wskazanie na ciągłość zainicjowanych przed osiemdziesięciu laty przez Eugeniusza Kwiatkowskiego procesów modernizacyjnych. Centralny Okręg Przemysłowy był bezsprzecznie największym projektem modernizacyjnym Drugiej Rzeczypospolitej. Projektem, którego nie dokończono, ale który dawał nadzieję i szansę na nowoczesność mającą nadejść z realizacją przedstawionego w 1939 roku przez wicepremiera Eugeniusza Kwiatkowskiego piętnastoletniego planu rozwoju Polski.

W trakcie konferencji na sali obecna była wnuczka Eugeniusza Kwiatkowskiego, która cieszyła się, że inicjatywa jej dziadka sprzed tylu lat jest wiecznie żywa w pamięci innych ludzi. W trakcie wystąpień plenarnych i panelowych swe referaty wygłosili: dr hab. Grzegorz Zamoyski, prof. PRz – Trzy lata z dziejów miasta. Rzeszów w latach 1937–1939 oraz prof. dr hab. Grzegorz Ostasz (prorektor PRz ds. współpracy międzynarodowej) – Copowskie osiedle robotnicze w Rzeszowie.

Wystąpieniom poszczególnych mówców oraz toczącej się dyskusji przysłuchiwali się również zaproszeni przez organizatorów konferencji: dziekan Wydziału Zarządzania dr hab. inż. Stanisław Gędek, prof. PRz oraz prodziekan ds. rozwoju dr Tadeusz Olejarz.