Strona: 9 marca o godz. 12.15 początek projekcji filmu „Łukasiewicz nafciarz romantyk” / Wydział Zarządzania

9 marca o godz. 12.15 początek projekcji filmu „Łukasiewicz nafciarz romantyk”

2020-03-02

Wydział Zarządzania wraz z Samorządem Studenckim Politechniki Rzeszowskiej zapraszają społeczność akademicką PRz na projekcję niesamowitego filmu „Łukasiewicz nafciarz romantyk”, która odbędzie się w dniu 9 marca 2020 r. (poniedziałek) o godz. 12.15 w auli V-1 (budynek V – Regionalne Centrum Dydaktyczno-Konferencyjne i Biblioteczno-Administracyjne PRz).

Projekcja ta zostanie połączona ze spotkaniem z producentem – Bogdanem A. Miszczakiem, który opowie o kulisach powstania filmu. „Łukasiewicz nafciarz romantyk” to piąta produkcja Telewizji Obiektyw z cyklu „Historyczny Pejzaż Podkarpacia”. Producentem filmu jest wspomniany już Bogdan A. Miszczak. Scenariusz do filmu napisał Łukasz Walczak, za reżyserię odpowiada Maciej Wójcik. Scenariusz filmu powstał na kanwie rozdziału III książki Jana Szczęsnego Morawskiego pt. „Świat Boży i życie na nim”. W rolę Ignacego Łukasiewicza wcielił się Mariusz Bonaszewski. W filmie występują ponadto m.in.: Dagny Cipora (Honorata Łukasiewicz), Artur Dziurman (Karol Klobassa-Zrenicki), Łukasz Konopka (Tytus Trzecieski), Peter Lucas (John D. Rockefeller) i Mateusz Mikoś (Jan Szczęsny Morawski).

Bogdan A. Miszczak zauważa, że pomysł na film narodził się dzięki doświadczeniom z dzieciństwa: „Mój ojciec pracował w kopalni ropy naftowej w Roztokach. Jako mały chłopak przyjeżdżałem do taty do pracy. Widziałem szyby naftowe, czułem ropę, a z opowiadań kolegów taty dowiedziałem się, że to wszystko dzięki jednej osobie – Ignacemu Łukasiewiczowi…”.

Maciej Wójcik – reżyser – mówi: „Przed naszym filmem nie było takiej fabularno-dokumentalnej próby upowszechnienia historii wybitnego, ale niemal kompletnie zapomnianego wynalazcy, wizjonera i ciekawego człowieka. (…) Dlatego chciałem i wiedziałem, że »Łukasiewicz nafciarz i romantyk« musi być filmem pełnym emocji, zaskakujących informacji i faktów, zmuszających widzów do rozmów, dyskusji, pozostającym w ich pamięci po projekcji…”.

Mariusz Bonaszewski (filmowy Łukasiewicz) stwierdza: „Ignacy Łukasiewicz był wynalazcą, wizjonerem, społecznikiem. Pieniądze nie były dla niego najważniejsze. Gdy już je miał, oddawał je bardziej potrzebującym. Nikomu nie odmówił wsparcia. (…) Wszyscy Polacy powinni znać tę niesamowitą postać”.

„Łukasiewicz nafciarz i romantyk” to fabularyzowany dokument o życiu i działalności wynalazczej, przemysłowej oraz społecznej Ignacego Łukasiewicza – bohatera ponadczasowego, powstańca, ale przede wszystkim twórcy przemysłu naftowego na terenach ubogiej Galicji. Geniusz Łukasiewicza wprowadził świat na nowe cywilizacyjne tory dzięki rafinacji ropy naftowej.

Film potwierdza, czasami podawane w wątpliwość, miejsce narodzenia się światowego przemysłu naftowego. Jest nim Bóbrka na Podkarpaciu i zachowane do dzisiaj urządzenia i kopanki. „Łukasiewicz nafciarz romantyk” będzie pokazywany zarówno w naszym regionie, jak i w sieciach telewizyjnych w Polsce oraz na pokazach specjalnych i festiwalowych w kraju i poza granicami.

Projekcja będzie wspaniałą okazją do zapoznania się z sylwetką patrona Politechniki Rzeszowskiej – mając na uwadze zbliżającą się 200. rocznicę urodzin Ignacego Łukasiewicza, przypadającą w roku 2022 oraz 165. rocznicę wynalezienia lampy naftowej.

Serdecznie więc zapraszamy wszystkich w dniu 9 marca 2020 r. (poniedziałek) o godz. 12.15 do auli V-1!