Strona: "Zbrojne" spotkanie na PRz przy ściance wspinaczkowej / Wydział Zarządzania

"Zbrojne" spotkanie na PRz przy ściance wspinaczkowej

2019-01-23
, red.  Piotr Cyrek/fot. Arkadiusz Surowiec

Nietypowe spotkanie studentów kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne (Wydział Zarządzania) i specjalności pilotaż (Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa) oraz żołnierzy 21. Brygady Strzelców Podhalańskich i przedstawicieli fabryki broni miało miejsce 23 stycznia 2019 r. Pokaz zorganizowano w Centrum Fizjoterapii i Sportu Politechniki Rzeszowskiej. Tuż przy ściance wspinaczkowej PRz można było obejrzeć nowoczesne produkty szeroko pojętej broni, symulatory, sprzęt wspinaczkowy i sprzęt ratowniczy. Studenci poznawali także możliwości elektronicznego zestawu treningowego Aktyn w konfiguracji z pneumatycznym karabinem treningowym Beryl. Żołnierze z 21. BSP już na ściance praktycznie pokazywali, jak pokonywać wysokości i przeszkody górskie przy wykorzystaniu sprzętu wspinaczkowego, a także w ramach profesjonalnego pokazu (szkolenia) unaocznili wszystkim, do czego przydaje się sprzęt ratowniczy i jakie jest jego zastosowanie w terenie trudnym, np. górskim.

Całość spotkania otworzył rektor Politechniki Rzeszowskiej, prof. dr hab. inż. Tadeusz Markowski, który przywitał wszystkich i zasygnalizował cel spotkania. Obecny był także prorektor ds. współpracy międzynarodowej PRz, prof. dr hab. Grzegorz Ostasz, który – jako pasjonat górskich wypraw, lądowych bitew wojennych i sympatyk 21. BSP z uwagą i zaciekawieniem przyglądał się żołnierskim pokazom i wystawionemu sprzętowi bojowemu.

Po raz kolejny potwierdziła się teza, że spotkania z fachowcami przynoszą studentom bardzo dużo wiedzy i doświadczenia, których nie da się uzyskać w trakcie wykładów, ćwiczeń czy nawet niektórych praktyk. Doskonale dobrane miejsce spotkania oraz grono zaproszonych gości (fachowców) zagwarantowało moc atrakcji, a zarazem naukowe doznania.