Strona: Inauguracja nowego Roku Akademickiego / Wydział Zarządzania

Inauguracja nowego Roku Akademickiego

2017-10-09
, red.  Piotr Cyrek/fot. Arkadiusz Surowiec

W piątek 6 października 2017 r. Politechnika Rzeszowska zainaugurowała 67. Rok Akademicki. Na tej największej uczelni technicznej na Podkarpaciu studiować będzie 16 tysięcy osób. Najbardziej oblegane były: logistyka, finanse i rachunkowość oraz informatyka. Nie zmienia to jednak faktu, że najbardziej prestiżowym kierunkiem jest lotnictwo i kosmonautyka, na którym kształcą się między innymi przyszli cywilni piloci i konstruktorzy.

W uroczystym rozpoczęciu nowego roku akademickiego wzięli udział pracownicy naukowi Politechniki Rzeszowskiej, studenci, doktoranci oraz zaproszeni goście, wśród których byli m.in. prof. Aleksander Bobko, sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego, Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki, ks. bp. Jan Wątroba, ordynariusz diecezji rzeszowskiej, parlamentarzyści i samorządowcy z regionu.

W trakcie inauguracji wręczono odznaczenia dla zasłużonych pracowników uczelni. Srebrnym Krzyżem Zasługi został odznaczony prof. dr hab. Grzegorz Ostasz, Brązowy Krzyż Zasługi otrzymała dr inż. Dorota Naróg. 19 osób otrzymało Medal Komisji Edukacji Narodowej. Byli to: dr Janusz DRONKA, dr hab. inż. Franciszek Grabowski, prof. PRz, dr Eliza JABŁOŃSKA, dr hab. Wojciech JABŁOŃSKI, prof. PRz, dr Tadeusz JASIŃSKI, dr inż. Tomasz KAPUŚCIŃSKI, dr inż. Marzena KŁOS, dr hab. inż. Damian MAZUR, prof. PRz, dr inż. Przemysław MAZUREK, dr hab. inż. arch. Aleksandra Prokopska, prof. PRz, dr inż. Tomasz RAK, dr Mariusz STARTEK, dr inż. Anna SZLACHTA, dr Alfred SZYDEŁKO, dr inż. Roman TABISZ, dr hab. inż. Andrzej TRYTEK, prof. PRz, dr hab. inż. Mirosław  TUPAJ, prof. PRz, dr inż. Roman ZAJDEL oraz odznaczony pośmiertnie dr hab. inż. Vyacheslav PISAREV, prof. PRz.

Prof. dr hab. inż. Tadeusz Markowski rektor Politechniki mówił, że jest zadowolony z wyników rekrutacji. Najbardziej niepokoi go obniżona o 5% dotacja z budżetu państwa, co wymaga szukania oszczędności. Nie zmienia to jednak faktu, że Politechnika Rzeszowska powiększyła kadrę naukową o blisko 100 osób, a ponadto prowadzi obecnie inwestycje o łącznej wartości 28 mln zł. W przyszłym roku gotowy ma być budynek dla Wydziału Zarządzania.

Politechnika przymierza się również do uruchomienia nowego kierunku – inżynieria sportowa, a już teraz otwarto Centrum Fizjoterapii i Sportu.